Першими "землянами", які відвідають супутник Марса на борту російської міжпланетної станції "Фобос-Грунт", стануть мікроскопічні ракоподібні, бактерії, гриби, і навіть личинка комара, повідомила доктор наук Наталія Новікова з Інституту медико-біологічних проблем РАН (ІМБП) .
ІМБП і ряд інших російських інститутів проводять експеримент "Біо-Фобос", в його рамках до супутника Марса будуть відправлені живі організми, які весь шлях проведуть в умовах відкритого космосу, що, зокрема, дозволить перевірити гіпотезу панспермії - перенесення життя через космічний простір, повідомляють РІА Новини.
"На борту апарата буде більше 60 біологічних об\'єктів. Це ціанобактерії (синьо-зелені водорості), і гриби, і бактерії. Тварини полетять - різні ракоподібні, зокрема, артемії, дафнії, інші рачки. Є й комахи - личинка комара полетить, рослини - редис, ячмінь ", - сказала Новикова.
Вона нагадала, що спочатку старт "Фобос-Грунту" планувався на осінь 2009 року, однак через необхідність додаткових перевірок і випробувань запуск був перенесений на листопад 2011 року.
За словами Новікової, до моменту запланованого запуску в минулому жовтні були вже оформлені всі документи, більше того, біологічні об\'єкти знаходилися в апараті. Тепер контейнер з ними буде вилучено, однак затримка дозволить вченим ускладнити експеримент.
"Контроль" на МКС
Новікова розповіла, що вчені планують паралельно з польотом живих організмів до Фобоса провести експеримент з тим же набором живих істот на навколоземній орбіті - на борту МКС, використовуючи досвід і апаратуру експерименту "Біоріск". Таким чином, у вчених буде контрольна група, що дозволить порівняти вплив умов міжпланетного простору і навколоземного.
"Ті ж біологічні об\'єкти, які полетять на Фобос, вони ж будуть знаходитися ще у відкритому космосі на зовнішній стороні МКС. Це буде орбітальний контроль до міжпланетних польотів", - сказала співрозмовниця агентства.
Вона зазначила, що зараз завершується друга стадія експерименту "Біоріск" - 14 січня космонавти під час виходу у відкритий космос повернуть на борт станції контейнери з біологічними об\'єктами, які перебували в космосі близько 30 місяців.
"Біоріск складається з трьох контейнерів, у ньому одні ті ж біологічні об\'єкти. Зараз ми знімаємо третій контейнер. У нас йде друга серія експерименту, у першій серії ми знімали з контейнера через 7, 13 і 18 місяців. Зараз у нас другий етап йде, коли ми знімали контейнери через 13 і 18 місяців, і тепер - трохи менше 30. Його зараз внесуть всередину станції ", - сказала Новикова.
Рекорд тривалості
Політ до Фобоса стане рекордним за тривалістю знаходженням живих організмів в умовах відкритого космосу - він буде тривати 33-34 місяці, сказала Новикова.
За її словами, умови в міжпланетному просторі жорсткіше ніж у навколоземному, яке захищене від багатьох видів космічних променів магнітним полем планети. Але мікроорганізми можуть це витримувати - адже їх знаходять навіть у водних контурах атомних реакторів.
"Ми у другій серії експерименту" Біоріск ", який закінчується, вже перевірили, що виживає, а що не виживає. Наприклад, насіння томата не вижили, а насіння редиски, ячменю, рису - вижили. А ікра риб не вижила. Інші живі організми , наприклад артемії, вони мало того, що вижили, вони зберегли здатність до розмноження ", - сказала Новикова.
Вона підкреслила, що "мандрівники", які повернулися з Фобоса, будуть досліджуватися в умовах жорсткого карантину, передбаченого міжнародними нормами Комітету з космічних досліджень (COSPAR) для всіх об\'єктів, що побували на інших планетах.
Автоматична міжпланетна станція "Фобос-Грунт" призначена для доставки зразків грунту природного супутника Марса Фобоса на Землю для вивчення його в лабораторних умовах.
Станція також призначена для дослідження Фобоса як небесного тіла (картування поверхні, внутрішня структура, уточнення розмірів, форми, маси та щільності), дослідження реголіта Фобоса в місці посадки (елементний і мінералогічний склад, вміст летких компонент, мікроструктура та фізичні властивості), дослідження плазмового -пилового оточення Марса, моніторингу Марса і небесно-механічних досліджень.
Час польоту станції від Землі до Марса - одинадцять місяців.
Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає