Сьогодні в швейцарському Давосі стартує ювілейна (40-а за рахунком) щорічна зустріч учасників Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Цього разу основною метою засідань стане пошук шляхів перепланування світової економічної системи.

Ймовірно, однією з головних тем стануть останні дії президента США Барака Обами, направлені на обмеження свободи діяльності банків. Ці дії привели до падіння котирувань акцій провідних американських і європейських банків, а тому напевно не залишаться без уваги.

Сам Б.Обама можливістю провести день-другий в швейцарських Альпах нехтував і до Давосу не приїде, так само як і не буде голови уряду РФ Володимира Путіна, який відкривав торішній форум

Однією з найактуальніших тем форуму обіцяє стати обговорення ризиків суверенних дефолтів. Уряди багатьох країн інвестували в національні економіки крупні кошти, направлені на стимуляцію споживання і економічного зростання. Не всім вдалося зробити це за рахунок накопичених резервів (як, наприклад, Росії або Китаю): багато країн накопичили багато нових боргів, і останні приклади (Греція, Іспанія, Португалія, Дубай) говорять про те, що після подолання Великої рецесії їм варто впритул зайнятися приведенням свого держборгу в розумні межі відносно ВВП. Одним з останніх прикладів тренду стала Японія, чиє повільне відновлення разом зі зростанням державних позик стали причиною перегляду прогнозу щодо її рейтингу аналітиками Standard&poor\'s до "негативного" - вперше за останні 8 років.

Інші заявлені теми - волатильність цін на продовольство, скачки цін на нафту, боротьба з надуванням нових "міхурів", що підривають продуктивність праці, хронічні захворювання, а також новий, післякризовий і могутній як ніколи раніше Китай. У останньому експерти ВЕФ, які підготували традиційну доповідь напередодні форуму, угляділи "колоса на глиняних ногах": на їх думку, темпи зростання китайського ВВП (що склали за підсумками 2009р. 8,7%) можуть сповільнитися до 6% і навіть нижче. Причина - дуже інтенсивне зростання кредитування, яке розгонить економіку Китаю, але в той же час спричиняє за собою підвищений ризик нераціонального розподілу капіталу і нових "міхурів" на ринках фінансових активів і нерухомості. Побічно цю думку підтверджують і останні дії китайських властей, які недавно прикрутили гайки в кредитно-грошовій політиці після того, як місцеві банки за перші два тижні січня видали кредитів на 1,1 трлн юанів (161 млрд дол.).

Додамо, що цього року в щорічних зборах в Давосі візьмуть участь близько 2,5 тис. учасників, які з\'їхалися на форум з 90 країн., повідомляє РБК Україна. Форум відкриє президент Франції Ніколя Саркозі. З лідерів крупних країн, про яких варто згадати, - президент Бразилії Луіс Інасіо Лула да Сілва, президент Південної Кореї Лі Мен Бак, прем\'єр-міністр Іспанії Хосе Луіс Родрігес Сапатеро, а також прем\'єр Канади Стівен Харпер.