Рідке астрономічне явище - пара з чорної діри зоряної маси та зірки, яка скоро стане чорною дірою - виявлено в галактиці NGC 300, повідомляють британські та іспанські астрономи в статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Групі дослідників Європейської південної обсерваторії за допомогою телескопа VLT (Very Large Telescope) вдалося виявити в галактиці, що знаходиться за шість мільйонів світлових років від Землі, чорну діру масою близько 15 сонячних, і супроводжуючу її зірку Вольфа-Райе, яка в 20 разів важча за Сонце.

"Це сама далека чорна діра зоряної маси, яку вдалося" зважити ", і перша така діра за межами нашої галактичного" мікрорайону ", Місцевої групи галактик", - сказав Пол Кроутер (Paul Crowther), професор астрофізики в Університеті Шеффілда і провідний автор роботи , слова якого наводяться в повідомленні обсерваторії.

Його колега Робін Барнард (Robin Barnard) додав, що те, яким чином виникла така тісно пов\'язана система, залишається загадкою для вчених.

Зірка і чорна діра обертаються одина навколо одноної з періодом обертання близько 32 годин, і діра поступово забирає у зірки її речовину. Це друга виявлена астрономами пара таких об\'єктів, хоча подвійні системи з чорної діри і зірки що її супроводжує були відомі і раніше. 

Астрофізик Сергій Попов з Астрономічного інституту МДУ імені Штернберга відзначає, що важливість цього відкриття в тому, що вчені змогли виміряти масу чорної діри, яка виявилася на другому місці за масою серед чорних дір (якщо не вважати надмасивні чорні діри в центрі галактик).

"Автор вважають, що незвичайно велика маса пов\'язана з тим, що галактика має малу металлічность (вміст важких елементів). Це дає аргументи на користь того, що в галактиках з малою металлічностью зірки породжують досить масивні чорні дірки, з масою 20-25 сонячних, в той час як звичайні, наші масивні зірки навколо нас, вони повинні давати дірки рази в три легше ", - сказав Попов в бесіді з РІА Новини.

"Цей результат - ще один аргумент на користь уявлення, що перші зірки у Всесвіті давали дуже масивні чорні дірки", - додав він.

Чорна діра - це космічний об\'єкт, тяжіння якого настільки велика, що його межі не можуть покинути навіть світло і об\'єкти, що рухаються з його швидкістю. За сучасними уявленнями, чорні діри можуть виникати, наприклад, після гравітаційного колапсу - катастрофічного стиснення зірки досить великої маси, або в центрі галактик.

До групи чорних дірок зоряної маси входять об\'єкти масою до 20 сонячних - на противагу надмасивних чорних дірок, які можуть бути в мільйон чи мільярд разів важча за Сонце. Всього астрономам відомо близько 20 таких "невеликих" чорних дірок.

Зірки Вольфа-Райе - це гелієві зірки дуже високої температури і світності, в яких вже вигорів водень. Такі зірки живуть недовго - до мільйона років, після чого вибухають як найновіші і перетворюються на чорні діри або нейтронні зірки.

На думку вчених, якщо система переживе вибух зірки, дві чорні дірки, швидше за все, поступово зіллються в одну, випускаючи при цьому величезна кількість енергії.