Майже 40 тисяч мандрівників з різних країн світу побували в Антарктиді в 2009 році, повідомляє Міжнародна Асоціація туроператорів в Антарктиці (IATTO). Перша туристична експедиція вирушила до Антарктиди в 1966 під проводом Ларс-Еріка Ліндблада. Він вважав, що люди зобов\'язані своїми очима побачити красу Антарктиди, щоб зрозуміти її крихкість і необхідність дбайливого ставлення до неї. І не помилився, полярні снігу і айсберги припали до душі багатьом. За даними IATTO, з 1989 року туристи відвідали близько 200 куточків Антарктичного півострова, в тому числі 20 дослідних станцій.

«Серйозне зростання антарктичного туризму став можливий з розвалом Радянського Союзу, тому що найважливішим ресурсом для організації турів в Антарктиці є спеціалізовані дорогі морехідні суду і кваліфіковані моряки», - розповідає Михайло Сафонов, генеральний директор Групи «RuDive». На рубежі 80-90х років безліч радянських наукових судів залишилося без фінансування, так що цей ресурс як не можна до речі припав для освоєння туристичної галузі. Американські та європейські туроператори отримали можливість укласти договори довгострокової оренди відповідних для антарктичних умов судів за невисоку ціну. Це дозволило розпочати круїзи до Антарктиди, вартість яких укладалася в прийнятні для європейців і американців кілька тисяч доларів. Основу арктичного туристичного ринку зараз становлять кілька американських і європейських туроператорів і близько 30 судів. Переважна більшість судів залишилося з радянських часів. Частина з них залишається у власності російських організацій і знаходиться в довгостроковому фрахті у західних туроператорів. Деякі туроператори вже придбали власні судна. Більша частина моряків, які забезпечують туристичні плавання в Антарктиді - росіяни.

«До 2009 року кількість туристів до Антарктиди зростала на 20% на рік, - розповідає Олексій Миронов, генеральний директор клубу подорожей« Special », - у зв\'язку з кризою ситуація змінилася. У поточному сезоні (2009-2010 рік) потік впав на 40%. Частка росіян в антарктичному туризмі складає не більше 1%. Російських туристів мало з кількох причин. По-перше, висока ціна круїзу і авіаперельоту (в середньому 210 тисяч рублів за 11 днів і авіаквиток 40-60 тисяч). По-друге, багато хто просто не знають про таку можливість: немає жодного круїзного оператора в Арктиці й Антарктиці, зареєстрованого в Росії. По-третє, більшість матеріалів і лектори - англомовні, що є додатковою складністю ».

Експедиційні круїзи до Антарктиди потрапляють у категорію «софт-адвенче» (м\'яке пригода), але існують і екстремальні тури: лижні експедиції в Антарктиці, авіапереліт на Південний полюс. Велику частину часу мандрівники проводять на борту, всі висадки на сушу відбуваються строго за розкладом. Зазвичай екскурсія складає не більше 3-х годин, кількість людей на березі суворо обмежена (не більше 100 чоловік). Туристів обов\'язково супроводжують фахівці: орнітологи, біологи, геологи, гляціологи. Бурю захоплення викликають зустрічі з пінгвінами, але, згідно з екологічним нормам, самостійно заходити в пінгвіняча колонії заборонено. Також серед туристів популярні каякінг, трекінг і ночівля в наметі на льоду. Іноді замовляють дайвінг, але тут не обійтися без спеціальної підготовки. «Дайвери повинні бути досвідчені і мати своє хороше обладнання, - розповідає Михайло Сафонов. - Більше всього люди хочуть попірнати з китами і тюленями, подивитися, як під водою літають пінгвіни, і, звичайно, побачити підводну частину айсберга ».

В Антарктиду їдуть, в першу чергу, люди з високим рівнем освіти та інтелектуального розвитку. Але щось цікаве для себе знаходять у такому досвіді і шукачі пригод, і неженкі, і «ботаніки». Антарктида - дивовижне місце, територія миру. Там немає сухопутних хижаків, а, значить, ніхто нікого не боїться. Тварини підходять до людини впритул. До того ж, континент не належить жодній державі. Ні армії та поліції, люди добровільно дотримуються правил загального поведінки. Можливо тому більше 80% мандрівників, що побували в Антарктиці, знову відправляються в полярні регіони, повыдомляють РЫА Новини. 

Однак збільшення потоку туристів до Антарктиди може бути небезпечним для екології регіону. У зв\'язку з цим США пропонують обмежити розмір круїзних суден до 500 чоловік на борту і дозволити стоянку лише одного лайнера за умови сходження на берег не більше 100 чоловік. Ситуація знаходиться під контролем Міжнародної Асоціації туроператорів в Антарктиці.