Лідер Партії регіонів Віктор Янукович, вступивши на посаду президента України, відтворить консорціум з управління газотранспортною системою (ГТС) країни. Газета "Комерсант" стверджує, що контроль над консорціумом буде в рівних частках розділений між "Газпромом", "Нафтогазом України" та європейськими споживачами.
Раніше Янукович уже неодноразово заявляв про необхідність відтворення міжнародного консорціуму, в якому може взяти участь Росія. Створення консорціуму дозволило б Росії відмовитися про будівництво газопроводів "Північний потік" і "Південний потік". Обидва газопроводу Росія будує, щоб постачати газ до Європи без послуг транзитерів.
Лідер Партії регіонів стверджував, що коли обидва газопроводи будуть побудовані, Росія може знизити обсяги прокачування газу через Україну на 50-60 мільярдів кубометрів. "Зостанемось, як собака на сіні, на цьому трубопроводі", - відзначав Янукович, маючи на увазі українську ГТС.
На думку Януковича, Україні консорціуму також необхідний, щоб спробувати знизити закупівельні ціни на газ. В "Газпромі", однак стверджують, що Москві і Києву ціни переглядати не доведеться.
Україна є одним з основних транзитерів російського газу до Європи. У 2008 році на її території було транспортовано 119,6 мільярда кубометрів газу, а в 2009 році - 75 мільярдів кубометрів. Спочатку проектна потужність ГТС України становила 142 млрд кубометрів, але за десятиліття експлуатації вона втратила 25 мільярдів кубометрів транзитного ресурсу. Модернізація, на думку Януковича дозволить збільшити потужність української ГТС на 80 мільярдів кубометрів.
У 2009 році прем\'єр-міністр Росії Володимир Путін заявляв, що "Газпром" може взяти участь у приватизації газотранспортної системи України, якщо рішення про продаж активу прийме уряд країни. Англо-голландська корпорація Shell оцінювала ГТС України більш ніж в 10 мільярдів доларів. "Газпром" своїх оцінок не давав.
При цьому в березні 2009 року Україна і Євросоюз підписали в Брюсселі декларацію про модернізацію української ГТС. У Києві вважають, що модернізація ГТС України обійдеться в три мільярди доларів, а в "Газпромі" оцінювали інвестиції в 16-30 мільярдів доларів.
Варто відзначити, що розрахункова потужність "Північного потоку", перша нитка якого буде введена в експлуатацію вже в 2011 році, становить 55 мільярдів кубометрів газу на рік. "Південний потік", який у Москві планують запустити в експлуатацію не пізніше 2015 року, як очікується, зможе постачати до Європи до 63 мільярдів кубометрів газу.
Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає