В Окружному адміністративному суді Києва почався розгляд позову, в якому міститься вимога фінансової відповідальності Національного банку України за обвал гривні і курсовий грабіж позичальників і вкладників.
Як повідомляється, позивачем виступив головний редактор журналу Личный счет Дмитро Гонгальський, який обґрунтував позовну заяву тим, що НБУ не виконав свого конституційного обов\'язку - забезпечення стабільності національної грошової одиниці, і вимагає відшкодувати збитки, які виникли через збільшення виплат за валютним (доларовим) кредитом .
Тим часом інтереси позивача в суді представляє Олександр Туголуков, голова київської колегії адвокатів Праволад.
Зі свого боку Нацбанк України не погодився з вимогами позивача, порахувавши, що Закон України Про Національний банк України не зобов\'язує НБУ прив\'язувати курс грошової одиниці України до будь-якої іноземної валюти і жорстко фіксувати його кількісне значення.
"Внаслідок цього Національний банк України не має жодних зобов\'язань щодо встановлення на незмінному рівні офіційного курсу гривні до долара США", - повідомив НБУ у своєму запереченні проти позовної заяви.
Слід зазначити, що надалі постраждала від політики регулятора сторона має намір надати суду додаткові докази бездіяльності і помилкової інформації НБУ, серед яких офіційні заяви перших осіб головного банку країни, і висновки незалежних експертів.
Після цього буде призначене чергове судове засідання, на якому позов буде розглядатися колегією суддів (трьома суддями), що пояснюється важливістю даної справи. Цей розгляд - безпрецедентний в українській судовій практиці.
У той же час адвокат Олександр Туголуков вважає, що суд першої інстанції розглядає справи колегіально лише у виняткових випадках.
"Основна проблема для суддів - це публічність процесу, його резонанс в суспільстві і його можливі наслідки для економіки. Чим гостріша й масштабніша соціальна проблема, тим більше вона породжує енергії протидії в самому суспільстві. І в такій ситуації ніхто не знає, що може призвести до соціального вибуху. Саме цим і небезпечний даний судовий процес. Тому судити буде трійка", - говорить Туголуков.
Як відомо, наприкінці 2008 - початку 2009 року в Україні відбулася рекордна девальвація національної валюти, у рази вища, ніж у валют будь-якої іншої країни колишнього СРСР, навіть із зіставними темпами падіння ВВП. Девальвація, що досягла 60%, а в пікові дні грудня 2008-го - всі 100%, привела до колосальних втрат українських валютних позичальників, вимушених купувати валюту за високим курсом для обслуговування кредитів.
Величезні збитки понесли і вкладники, які відкрили депозити в гривні та позбавлені можливості врятувати свої заощадження через дії мораторію НБУ. З фінансовими втратами зіткнулися банки через стрімкий відтік коштів клієнтів, погіршення якості кредитних портфелів, падіння ліквідності і т.д.
Мова йде про мільйони громадян країни, які зазнали, по суті, курсового грабунку внаслідок валютної політики регулятора. Результативний розгляд позову буде означати, що вперше Національний банк понесе реальну, а не декларативну відповідальність за результати своєї політики, повідомляє Кореспондент.
Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає