Вчені довели, що метод придушення роботи генів, що сприяють росту і поширенню ракових пухлин в організмі людини, заснований на введенні в його організм наночастинок з фрагментами РНК, безпечний і може приносити позитивні результати, повідомляється в статті дослідників, опублікованій в он-лайн випуску журналу Nature .
Мова йде про так званий метод РНК інтерференції. Він полягає в тому, що в організм людини вводиться спеціальна молекула РНК - так звана мала інтерферуюча РНК (міРНК). Ця молекула має здатність взаємодіяти (інтерферувати) зі строго визначеною матричної РНК (мРНК), яка несе на собі інформацію (код) гена від ДНК до рибосомі - спеціальної органел клітини, що синтезує на основі цієї інформації білки. В результаті цієї взаємодії з міРНК мРНК не досягає рибосоми і знищується спеціальними клітинними ферментами.
Таким чином відбувається селективне придушення роботи одного з генів ДНК. Роботи з інтерференції РНК були удостоєні Нобелівської премії в 2006 році, проте до цих пір не були успішно застосовані в медицині через труднощі, пов\'язані з адресною доставкою міРНК в організм людини.
У своїй роботі група вчених під керівництвом Марка Девіса (Mark Davis) з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені, США вперше показала, що цей метод може застосовуватися і для людей для придушення роботи гена RRM2, яке виробляє в організмі людини білки, що сприяють росту і розвитку ракових клітин шкіри (меланоми).
Вчені розробили технологію, відповідно до якої з суміші двох полімерів, транспортного білка і молекул міРНК у водному розчині виходять наночастинки діаметром 70 нанометрів. Ці частинки вводяться в кров пацієнтів, де циркулюють до тих пір, поки не досягають судин, що живлять ракові клітини. Прикріплюючись до клітин за допомогою транспортного білка, що входить до їх складу, наночастинки випускають міРНК всередину них, а потім виводяться з організму по каналах видільної системи.
У своїй роботі вчені описують результат першої фази клінічних випробувань ліків на основі таких наночасток, акцент в якій робиться поки що не на терапевтичний ефект методики, а на ймовірні побічні ефекти від застосування наноліків.
Вчені показали, що, згідно з аналізами ракових тканин, в організмі всіх 15 добровольців, які взяли участь у випробуванні, відбувалися процеси інтерференції РНК. У результаті цього в цих ракових клітинах фрагменти мРНК гена RRM2 були "розрізані" під час взаємодії з міРНК на не функціональні фрагменти заздалегідь передвіщеної вченими довжини та конфігурації. Крім того, в одного з добровольців було також відзначено зниження концентрації цього білка в клітинах меланоми.
Вчені також зазначили, що збільшення дози, що вводиться ліки призводило до накопичення міРНК в ракових клітинах. Це говорить про те, що методика може проходити подальші фази випробування і в перспективі може виявитися придатною для лікування багатьох захворювань, повідомляють РІА Новини.
"Найцікавіше те, що за допомогою цієї методики ми можемо придушити роботу будь-якого гена в організмі людини. Будь-який окремо взятий білок може тепер бути вимкнений за допомогою ліків", - сказав Девіс в інтерв\'ю інтернет-виданню Nature News.
Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає