Українців, які отримують грошову допомогу від держави, будуть перевіряти по-новому. Законопроект про верифікації парламентом так і не прийнятий, тому Кабінет міністрів своєю постановою затвердив новий механізм.
Читайте також: Луцькрада звернулась до Кабміну з проханням скасувати накази, які негативно впливають на учнів і вчителів
Вся інформація про те, хто звертається до державних органів з проханням надати виплату, буде потрапляти в єдину базу і проходити автоматичну перевірку, – пише OBOZREVATEL.
Кого будуть перевіряти
Кожен українець, який отримує грошову допомогу від держави, повинен проходити перевірку.
Навіть після посилення правил, українці все одно примудряються отримувати допомогу, насправді не потребуючи в ній. І якщо з пенсіонерами ситуація задовільна (там обдурити систему без допомоги чиновників практично неможливо), то з іншими виплатами ситуація складніша. Жінки спеціально не розписуються зі своїми фактичними чоловіками, щоб отримувати допомогу в якості матерів-одиначок. Субсідіанти "забувають" вказати в декларації реальний дохід або зовсім здають квартиру з уже оформленою "знижкою на комуналку".
Міністерство фінансів щорічно фіксує десятки тисяч фактів порушень.
Читайте також: Уряд підвищив доплати деяким категоріям медиків
Важливо при цьому розуміти, що сама перевірка не означає, що соціальний інспектор постукає в квартиру або будинок. Велика частина процесів відбувається автоматично.
Як перевірятимуть
Відповідно до прийнятого Кабміном порядку, органи влади, куди звертаються українці за допомогою, отримавши документи і заяву, зобов'язані направити зібрану інформацію на спеціальну платформу.
Туди потраплять наступні дані:
– ПІБ, серія і номер паспорта, дата і місце народження;
– унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
– відомості про зареєстроване і фактичне місце проживання;
– реєстраційний номер облікової картки платника податків;
– інформація, що підтверджує право на отримання допомоги;
– інформація про банківські рахунки.
Крім того, якщо для оформлення виплати згідно із законом необхідні ще якісь документи (реєстрація в якості переселенця, довідка про склад сім'ї, про народження дитини, підтвердження реєстрації в якості переселенця і т.д.), їх також потрібно відправити в базу.
Читайте також: Українців змусять замінити старі паспорти на ID-картки
Далі інформація з різних джерел зіставляється.
Якщо в базі даних виявляться, наприклад, відомості про придбання земельної ділянки вартість в 55 тис. грн, то у виплаті субсидії однозначно відмовлять. Також є й інші способи виявити можливих порушників.
"Верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі, яка розміщується на програмно-апаратному комплексі Мінфіну шляхом проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації", – йдеться в постанові Кабміну.
Як довго будуть перевіряти
Міністерство фінансів до 25 числа кожного місяця розсилає рекомендації тим, хто призначає таку допомогу. Вони можуть рекомендувати виправити помилки, призначити допомогу або відмовити в ній. У органу, який приймає остаточне рішення є 15 днів на те, щоб проаналізувати інформацію і прийняти остаточне рішення.
"Мінфін після отримання інформації про прийняті рішення за результатами обробки рекомендацій органами, що здійснюють державні виплати, проводить моніторинг розробка рекомендацій, в тому числі аналіз їх обліку зазначеними органами", –йдеться в постанові.
Наступний крок - прийняття закону
У парламенті також на розгляді знаходиться поданий Кабміном законопроект, який передбачає більш жорсткі перевірки. Як і прописали в постанові, вся зібрана інформація, якщо документ ухвалять, повинна буде подаватися в єдиний реєстр.
Перевіряти будуть в три етапи: до того, як дати допомогу, під час отримання допомоги і після. Згідно із законопроектом, якщо, наприклад, субсідіант почав заробляти більше і втратив право на знижку, Міністерство фінансів має право ще три роки після цього стежити за ним.
Читайте також: У Верховній Раді планують створити ще одне міністерство
"Дозволяється верифікація інформації про реципієнтів, які не отримують допомогу в період до 3 років", – йдеться в законопроекті.
Якщо під час верифікації виявили порушення, мінфін повинен звернутися до того відомству, яке призначило цю виплату. Після цього є 15 днів, щоб все ще раз звірити і прийняти рішення, забирати допомогу або це помилка в реєстрі.
Дивіться відео на тему:
Згідно з документом, сума неправомірно отриманої допомоги повертається державі в установленому законами розмірі. Якщо мова йде про субсидії, то доведеться повернути повну суму незаконної знижки. Для прикладу, якщо українець купив собі телевізор вартість 50 999 грн (будь-яка сума від 50 тис. грн), а до цього поповнив свою карту на 70 тис. грн, Мінфін може виявити таку покупку, субсидію знімуть, а якщо з'ясується, що гроші на телевізор українець заробив в "тіні", і його реальна зарплата 30 тис., а не 4,2 тис., як він задекларував, то всю субсидію доведеться повернути в бюджет.
Міністерство фінансів за кілька років знайшло мільйони потенційних порушників серед пільговиків, пенсіонерів і субсідіантов. Завдяки таким перевіркам тільки за 2017-2018 рр. вдалося зберегти 14 млрд бюджетних грошей.
Читайте також: Кабмін затвердив ціну на газ для населення
"Верифікація державних виплат спрямована на те, щоб допомога з державного бюджету отримували саме ті, кому вона потрібна. Бюджетні кошти повинні витрачатися ефективно і прозоро, а допомога – надаватися адресно. Тому проведення верифікації в інтересах не тільки людей, яким дійсно потрібна допомога, але і всіх чесних платників податків ", – цитує прес-служба відомства заступник міністра Юрія Джигирей.
Якщо законопроект приймуть, всі українці будуть проходити перевірку до того, як їм призначили допомогу, під час отримання такої допомоги і після того, як допомога припиниться. Однак чи прийме закон чинний склад Ради або наступний склад і чи приймуть взагалі – невідомо.
Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook
Коментарі
Клава
03.06.2019 14:16:23
Вірно: спочатку перевірити злиднів, а вже потім діамантових прокурорів, бурштинових митників..