16 квітня у Львові помер 83−річний Валентин Мороз. Політв'язень радянського режиму − один із лідерів українського руху опору.

Читайте також: Російський снайпер застрелив 19-річного парамедика-добровольця (фото)

У вересні 1965 арештували і засудили – за антирадянську агітацію і пропаганду – до 4 років таборів. Покарання відбував у Мордовії. Там написав і видав "Репортаж із заповідника імені Берія", пише Gazeta.ua.

Валентин Якович Мороз народився 15 квітня 1936−го на Волині. Протягом насиченого життя написав понад 100 наукових праць. Доктор гуманітарних наук Державного Коледжу Джерсі, США. Після закінчення школи вступив на історичний факультет Львівського університету, потім − до заочної аспірантури. На стаціонар не прийняли – не здав історію КПРС (Комуністичної партії).

У вересні 1965−го "без 5 хвилин кандидата наук" заарештували і засудили за антирадянську агітацію та пропаганду до 4 років таборів. Покарання відбував у Мордовії. Там написав і видав "Репортаж із заповідника імені Берія".

Після звільнення писати не припинив. 1969−го у самвидаві з'являється знамените "Серед снігів", згодом – "Хроніка опору", "Мойсей і Датан". 1 червня 1970−го Валентина Мороза арештували вдруге. Тоді його вважали "найвизначнішим представником інтегрального націоналізму" із відстоюванням чистоти національного ідеалу за будь−яку ціну. Вирок – 14 років: 6 років спецтюрми, 3 роки таборів особливо суворого режиму і 5 років заслання з визнанням особливо небезпечним рецидивістом.

На захист Мороза виступили Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Зиновія Франко, Євген Сверстюк і багато інших.

Аж після 5−місячного голодування 1979−го і під тиском світової громадськості радянська влада обміняла Мороза та ще 4 дисидентів на 2 радянських агентів КДБ, арештованих у США. "Акцію" оформили як позбавлення громадянства з видворенням із країни.

"Моїм рятівником був Збігнєв Бжезінський. Він народився на Заході України. І безкомпромісно наполягав, що серед обмінюваних в'язнів українець мусить бути. Півроку Союз торгувався. Бо українця-націоналіста ніяк не хотіли випускати на Захід", - згадував Мороз.

"Моїм рятівником був Збігнєв Бжезінський. Він народився на Заході України. І безкомпромісно наполягав, що серед обмінюваних в'язнів українець мусить бути. Півроку Союз торгувався. Бо українця−націоналіста ніяк не хотіли випускати на Захід", − згадував Мороз.

Читайте також: Жорстоке вбивство на Волині: повідомили про стан чоловіка, якого поранили під час збройного нападу (відео)

"Моїм рятівником був Збігнєв Бжезінський. Він народився на заході України. І безкомпромісно наполягав, що серед обмінюваних в'язнів українець мусить бути. Півроку Союз торгувався. Бо українця−націоналіста не хотіли випускати на Захід", − згадував Мороз.

Валентин Мороз повернувся в Україну у квітні 1990−го. Читав багато лекцій про фальсифікацію української історії російськими істориками. З притаманним йому прямолінійним сарказмом прокоментував своє повернення: "У Канаді був. Перечекав там дощ та й повернувся". З 1997−го постійно жив у Львові.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook