Які реакції на вакцину вважаються нормальними і навіть необхідними? Як діяти, щоб їх полегшити і коли допомога лікаря обов'язкова.

Прищепні реакції прийнято ділити на загальні і місцеві.

Читайте також: У Луцьку розповіли чи робити щеплення індійськими вакцинами

МІСЦЕВІ РЕАКЦІЇ НА ВАКЦИНАЦІЮ
До місцевих реакцій відносяться всі прояви, що виникають у місці введення вакцини: гіперемія (почервоніння), затвердіння, набряк, інфільтрат (припухлість). Вони розвиваються в день вакцинації, зазвичай проходять через 2-3 доби і не вимагають лікування.

Якщо місцева реакція була більш інтенсивною (гіперемія діаметром більше 8 см, набряк діаметром більше 5 см) - потрібно звернутися до лікаря. До того ж, з повторним введенням препарату слід почекати (скасування щеплення на певний період часу).

При повторному введенні вакцини місцеві реакції можуть бути сильніше (більше площа почервоніння або набряку). Іноді біль може віддавати в стегно або поперек. Це часто може бути пов'язане з алергічною реакцією, при цьому загальний стан дитини не порушено.

Коли місцеві реакції - специфічні, це хороший знак.
Специфічні місцеві реакції виникають при введенні живих бактеріальних вакцин. Вони з'являються після того, як пройде певний проміжок часу після щеплення, і їх наявність є необхідною умовою для розвитку імунітету. Наприклад, імунізація новонароджених вакциною БЦЖ (через 6-8 тижнів в місці введення виникає інфільтрат - припухлість діаметром 5-10 мм з невеликим вузликом посередині). На місці ін'єкції залишається маленький рубець.

Справа в тому, що в вакцини (для посилення ефективності їх дії) додають спеціальні речовини - ад'юванти. Вони викликають запальний процес в місці ін'єкцій. Таким чином імуногенність вакцини багаторазово підвищується.

УНІВЕРСАЛЬНІ ПРАВИЛА ДОПОМОГИ ПРИ БОЛЮ ВІД ДОКТОРА КОМАРОВСЬКОГО

Правило перше: відволікати і розважати дитину.

Правило друге: спокій. Не треба розмахувати рукою, якщо опухла рука, і бігти на далекі дистанції, якщо опухла нога.

Правило третє: знеболюючі засоби. У домашніх умовах це парацетамол та ібупрофен.

КОЛИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЛІКАРЯ ОБОВ'ЯЗКОВО (ПРИ МІСЦЕВіЇ РЕАКЦІЇ):

- якщо є реакція периферійних лімфовузлів (зробили ін'єкцію в стегно - реакція пахового лімфовузла, в руку - реакція пахвовій лимфоузла)

- якщо діаметр почервоніння більше 5 см.

ЗАГАЛЬНІ РЕАКЦІЇ НА ВАКЦИНУ
Загальні реакції - це зміни стану і поведінки дитини, які найчастіше супроводжуються підвищенням температури. Вони виникають через кілька годин після щеплення і проходять протягом 48 годин. Підвищення температури може досягати позначки 38 ° С і вище, дитина при цьому може бути неспокійною, погано спати і відмовлятися від їжі.

Класифікація загальних прищепних реакцій:

- слабкі: субфебрильна температура до 37,5 ° С при відсутності симптомів інтоксикації

- середньої сили: температура від 37,6 ° С до 38,5 ° С, помірно виражена інтоксикація

- сильні: температура вище 38,6 ° С, виражені прояви інтоксикації.

При виникненні сильних загальних реакцій призначається симптоматична терапія.

Варто відзначити, що в разі загальних реакцій температуру потрібно збивати навіть тоді, коли вона нижче 38 ° С (якщо дитина відчуває себе недобре).

Загальні реакції після імунізації живими вакцинами можуть розвиватися на 8-12 день після щеплення (можливі коливання: 4-15 день). Крім вищезгаданих симптомів, можуть з'являтися ще катаральні симптоми, коре подібна висипка, запалення слинних залоз, лімфадентіт задньошийної і потиличних вузлів. Це пов'язано з реплікацією вакцінчного вірусу і не є поствакцинальних ускладненням.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook