Різдво 25 грудня святкують католики, частина православних вірян і протестанти, включаючи лютеран та інші конфесії.

Читайте також: Синоптик шокував прогнозом погоди на Новий рік

Так, Різдво, яке відзначається цього дня, часто називають католицьким, хоча 25 грудня його святкує й основна частина православних церков, пише Обозреватель.

Це всі помісні церкви, крім Української, Російської, Грузинської, Сербської, Польської і Єрусалимської православних церков, а також афонських монастирів, що живуть за юліанським календарем і відзначають Різдво 7 січня.

Зокрема, Константинопольська, Кіпрська, Елладська, Олександрійська, Болгарська, Антіохійська, Албанська, Румунська православні церкви та Православна церква Чеських земель і Словаччини використовують новоюліанський календар, згідно з яким Різдво Христове відзначається 25 грудня.

Насправді, і православні, і католики відзначають Різдво в один день – 25 грудня. Однак юліанський календар, за яким традиційно відзначають свято православні в Україні та інших країнах, на 13 днів відстає від григоріанського, що використоється більшістю країн світу.

Його ввів Юлій Цезар ще 45 року до н.е., але через віки виявилося, що його система літочислення є неточною, тому римсько-католицька церква 1582 року затвердила новий, григоріанський календар.

Читайте також: У МОЗ розставили всі крапки над "і" у питанні січневого "локдауну"

Історія Різдва

Син Божий Ісус Христос народився у Діви Марії в місті Віфлеєм в той час, коли Іудеєю – провінцією Римської імперії – правив деспотичний цар Ірод. Тоді в країні проводився перепис населення і всім громадянам було звелено прийти до свого рідного міста.

Йосип і вагітна Марія вирушили до Віфлеєму. Коли прийшов час пологів, Марія народила немовля Ісуса в печері, бо в готелі не виявилося місця.

Першими поклонитися народженому Спасителю прийшли пастухи, які дізналися про чудову подію завдяки явленню ангела. А яскрава Вифлеємська зірка привела до Ісуса волхвів. Як царю, вони піднесли Йому свої дари – золото, ладан та смирну.

Чутки про народження Месії дійшли до Ірода, і жорстокий правитель вирішив Його знищити, боячись за свій трон: він віддав наказ убити всіх немовлят віком до двох років. Але Йосипу явився ангел, який звелів сім'ї бігти до Єгипта, де вони й прожили до смерті Ірода.

Християнська церква вважає, що Ісус Христос народився 25 грудня, тобто через дев'ять місяців після Благовіщення, яке святкується 25 березня і символізує історію про явлення архангела Гавриїла Марії, що сповістив про майбутнє народження Сина Божого. Офіційно дату Різдва було встановлено 431 року на Ефеської церковному соборі.

Традиції Різдва:

  • До Різдва віряни готуються заздалегідь – прикрашають різдвяну ялинку, будинки і готують подарунки одне для одного.

  • Адвент – час посту і покаяння в католиків перед Різдвом, – не такий суворий, як Різдвяний піст у православних, проте в Святвечір, 24 грудня, прийнято не куштувати жодної їжі до появи першої зірки.

  • Увечері вся сім'я збирається на пісну вечерю, що складається з 12 страв. Починають, як і православні, з куті, однак вона в них є святковим блюдом (у православних – поминальним).

  • Під час трапези члени сім'ї розламують освячені хлібці – облатки – та обмінюються ними, бажаючи одне одному добра. Цей звичай навчає ділитися з ближніми навіть останнім і символізує Тайну Вечерю, коли Ісус Христос переломив хліб зі своїми апостолами,.

  • Після вечері католики йдуть до церкви на святкову месу. У Різдво проводяться три богослужіння, присвячених Богу-Отцю, Божій Матері та душам християн. У храмах встановлюють ясла-вертепи.

  • 25 грудня сім'ї збираються за святковим столом, колядують, дарують одне одному подарунки. Діти зазвичай знаходять сюрпризи від Санта-Клауса в спеціально приготованих шкарпетках.

Що не можна робити в Різдво

  • Працювати фізично, займатися рукоділлям.

  • Сідати за стіл в неохайному старому одязі.

  • Лаятися, злитися, заздрити, бажати зла будь-кому.

  • Економити. Католики вірять: чим більше витратити на свято, тим більше буде достаток майбутнього року.

  • Ворожити.

  • Ходити на полювання.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook