До Верховної Ради внесено законопроект про посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства. Кабмін пропонує карати громадян за отримання від кандидатів продуктів харчування або спиртних напоїв – від штрафу до двох років в'язниці.
Читайте також: МВС хоче саджати виборців, які беруть "подачки" від кандидатів
За розповідь про власний голос на виборчій дільниці загрожує штраф до 3,4 тис. грн, а кандидати можуть дістати до шести років позбавлення волі за підкуп виборців або конкурентів, повідомляє Гордон.
Незаконна агітація
Як було
За агітацію у заборонені терміни або інші порушення обмежень передбачено штраф у розмірі від 510 до 850 грн. Для посадових осіб штраф становить від 850 до 1,4 тис. грн.
Читайте також: Кому лучани довірили б керувати містом: дослідження
Як пропонують
Розмір штрафів зросте до 1,7–3,4 тис. грн і 3,4–5,1 тис. грн відповідно. Також незаконною агітацією тепер уважатимуть надання виборцям, підприємствам чи організаціям грошей, товарів, послуг, робіт, пільг та інших активів або цінностей, якщо їхня вартість не перевищує 3% мінімальної зарплати (112 грн). За це передбачено штраф у розмірі 3,4–5,1 тис. грн.
Надання громадянам або компаніям таких активів вартістю понад 112 грн уважатимуть уже не незаконною агітацією, а підкупом виборців.
Виняток становлять товари, на яких зображено партійну символіку або дані кандидата. Водночас їхня вартість теж не має перевищувати 112 грн.
Посилення відповідальності за підкуп
Як було
Пропозицію або давання хабара виборцю карають обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк із забороною обіймати певні посади від одного до трьох років.
Читайте також: Бізнес-партнера Порошенка вимагають покарати за підкуп виборців
Як пропонують
Покарання за підкуп стане суворішим: до трьох років обмеження волі або до шести років в'язниці із забороною обіймати певні посади на строк до п'яти років.
Підкуп продуктами харчування і спиртним
Як було
Кримінальну відповідальність для виборця за отримання хабара вже передбачено (від штрафу до двох років в'язниці), однак зараз неправомірною вигодою вважають тільки "гроші або інше майно, пільги, послуги, переваги або нематеріальні активи".
Як пропонують
Згідно з новим законопроектом, неправомірною вигодою також уважатимуть продукти харчування та спиртні напої незалежно від їхньої вартості. Крім того, виборцю загрожує кримінальна відповідальність за одержання товарів без партійної символіки чи імені кандидата, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів та інших активів, якщо їхня вартість перевищує 3% від мінімальної зарплати (112 грн).
За це порушення передбачено штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн, виправні роботи або позбавлення волі на строк до двох років.
Відзначимо, що підкуп виборців грошима, продуктами харчування та спиртним мав місце на Волині навесні 2017 року. Масштабні порушення виборчого законодавства здійснювались командою одіозного олігарха і нардепа Степана Івахіва під час виборів до Колодяжненської та Забродівської ОТГ. Тоді голоси малозабезпечених верств населення представники політика-нафтовика масово скуповували за 200-300 грн і пропонували доплату, якщо людина приведе ще кількох осіб, які готові "правильно" проголосувати.
Окрім того, "івахівці" підкуповували людей дешевою гречкою та навіть спиртними напоями. Свідомі громадяни відмовлялись від платні за свій голос. Втім, в Україні часто кількість незаможних виборців є критично великою і, продаючи свої голоси, вони дуже суттєво впливають на кінцевий результат виборів.
Навіть за нормами чинного законодавства команди кандидатів, яких підтримував Степан Івахів на згаданих виборах, не понесли покарання. Відтак вкотре було доведено, що закон, на жаль, не поширюється на "мішки з грошима".
Ініціатива зробити покарання більш жорстким є абсолютно вірною і адекватною сучасним реаліям. Однак, є великі сумніви, що кандидати та їхні команди, які діють на кшталт Степана Івахіва, дійсно понесуть покарання. Схоже, правоохоронцям і судам у переважній більшості випадків доведеться складати протоколи і штрафувати чи саджати за ґрати пенсіонерів, малозабезпечених та знедолених, які є головною ціллю у "брудних схемах" кандидатів.
Порушення таємниці голосування
Як було
За розкриття інформації про волевиявлення виборця передбачено штраф у розмірі 1,7–5,1 тис. грн, виправні роботи до двох років або обмеження волі до трьох років. Якщо порушення здійснив член виборчкому або особа з використанням свого службового повноваження – можливе позбавлення волі на строк до трьох років.
Читайте також: Вибори-2019: Вакарчук діє, як у свій час Ющенко
Як пропонують
Покарання посилено. Тепер за порушення таємниці голосування загрожує 5,1–8,5 тис. грн штрафу, до трьох років обмеження волі або до двох років в'язниці.
Якщо порушення вчинив голова, заступник голови, секретар або член виборчої комісії, кандидат, представник партії, офіційний спостерігач або інша службова особа – він може дістати до п'яти років в'язниці. Також порушенням таємниці голосування тепер уважають фотографування або відеофіксацію свого голосу в кабінці.
Отже, в разі прийняття за законопректу, популярне селфі з виборчої кабінки може "влетіти у копійку" виборцю або навіть коштувати свободи.
Підкуп кандидатів
Як було
Відповідальності не передбачено.
Як пропонують
У Кабміні заявляли, що введення цієї норми торкнеться так званих технічних кандидатів або "двійників", яких фінансують інші учасники виборів. Новий законопроект передбачає однакову відповідальність і за підкуп виборців, і за підкуп кандидатів – аж до шести років в'язниці.
Кандидатам, які отримали хабар за участь або відмову від участі у виборах, загрожує таке саме покарання, як і виборцям, які проголосували за замовленням, – від штрафу до двох років в'язниці.
Звільнення від відповідальності за повідомлення про злочин
Як було
Амністії для учасників злочинів не передбачено.
Як пропонують
Новий законопроект звільняє від кримінальної відповідальності учасників будь-якого злочину, пов'язаного з підкупом виборців або кандидатів, якщо вони добровільно повідомили правоохоронців про правопорушення і допомогли його розкрити. На організатора злочину цей пункт не поширюється.
Незаконне використання і вкидання бюлетенів
Як було
За викрадення бюлетеня, надання виборцю заповненого документа або неодноразове голосування передбачено кримінальну відповідальність. Штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн або обмеження волі на строк до трьох років.
Читайте також: "Президент піде у відставку за станом здоров'я, а Медведчук займе його місце", – Портніков
Як пропонують
До статті додано термін "вкидання бюлетенів", а максимальне покарання посилено: до двох років виправних робіт, до трьох років обмеження волі або до двох років в'язниці. Крадіжка або знищення бюлетеня виводено в окрему норму.
Приховування або знищення бюлетенів
Як було
Таке порушення згадано у 158-й ст. Кримінального кодексу. Передбачено покарання від штрафу до трьох років обмеження волі.
Як пропонують
Норму виведено з Кримінального кодексу. Тепер за приховування, знищення або винесення власного бюлетеня за межі приміщення для голосування передбачено адміністративну відповідальність – штраф у розмірі 1,7–3,4 тис. грн.
Розголошення інформації про свій голос
Як було
В Адміністративному кодексі норми немає, а в законах про вибори президента і місцеві вибори її прирівнюють до порушення таємниці голосування.
Як пропонують
Виборцю, який публічно розповів на ділянці, за кого він проголосував, тепер загрожує адміністративна відповідальність – штраф від 1,7 до 3,4 тис. грн.
16 квітня законопроект передали на розгляд у профільні комітети парламенту. Вони мають затвердити свій висновок протягом 30 днів, після чого документ розглянуть у сесійному залі Верховної Ради або повернуть на доопрацювання.
Презентуючи законопроект у Кабінеті Міністрів 11 квітня, заступник міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук стверджувала, що він також дасть можливість правоохоронцям вести негласні слідчі дії – зокрема, наприклад, затримувати організаторів підкупу без санкції суду. Однак у тексті законопроекту таких змін не вказали.
Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter
Коментарі
коментарів немає