Свято Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна присвячене спогаду події, описаної євангелістом Матвієм.

Читайте також: Повідомили, коли в Україні відзначатимуть День вчителя

Пам'ять про Іоана шанують 11 вересня, повідомляє UAportal.

Святий Іоанн Хреститель був ув'язнений правителем Галілеї Іродом Антипою, тому що відкрито викривав Ірода в тому, що той залишив законну дружину − дочку аравійського царя Арефи, і беззаконно жив з Іродіадою, дружиною свого брата Пилипа.

У день свого народження Ірод влаштував бенкет, під час якого дочка Іродіади Саломія танцювала перед гостями і догодила Іродові.

У подяку дівчині він присягнувся дати все, чого вона попросить, навіть половину свого царства. Танцівниця за порадою своєї злісної матері просила подати їй на блюді голову Іоанна Хрестителя.

Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство пророка, якого сам раніше слухався. Боявся він і народу, який любив святого Предтечу.

Але через гостей і необережну клятву він повелів відрубати голову святому Іоанну і віддати Саломії.

За переказами, вуста мертвої голови проповідника ще раз відкрилися і вимовили: "Ірод, і не годиться тобі мати жінку Филипа, брата твого".

Саломія взяла блюдо з главою святого Іоанна і віднесла своїй матері.

Іродіада сколола язик пророка голкою і закопала його святу голову в нечистому місці. Але благочестива Іоанна, дружина урядника Іродового Хузи, поховала святу голову Іоанна Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній, де в Ірода була власна ділянка землі (ця подія святкується 9 березня за новим стилем).

Святе тіло Іоанна Хрестителя взяли тієї ж ночі його учні й поховали в самарійському місті Севастії, там, де відбулося злодіяння. Після вбивства святого Іоанна Хрестителя Ірод продовжував правити ще якийсь час.

Суд Божий відбувся над Іродом, Іродіадою і Саломією ще при їхньому земному житті. Саломія, переходячи взимку річку Сікоріс, провалилася під лід. Льодом їй відрізало голову, а тіло зникло під льодом і так і не було знайдено.

Її голову принесли Іроду з Іродіадою, як колись принесли їм главу святого Іоанна Предтечі.

Аравійський цар Арефа в помсту за безчестя своєї дочки рушив військо проти Ірода. Зазнавши поразки, Ірод піддався гніву римського імператора Кая Калігули (37−41) і був разом з Іродіадою засланий в ув'язнення до Галії, а потім в Іспанію. Там вони були поглинені разверзшейся землею.

Відзначати день мученицької кончини Іоанна Хрестителя почали його учні.

У 362 році за наказом імператора Юліана Відступника язичники розкрили могилу Іоанна Хрестителя і спалили його останки, однак, християнам вдалося отримати частину цих останків і переправити їх в Олександрію, де вони зберігаються і донині як найбільша святиня.

Читайте також: Зеленський підписав указ про запровадження в Україні нового свята

На згадку усікновення глави святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлене свято і строгий пост, як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого Пророка.

У цей день проводиться також поминання покійних воїнів.

Народні прикмети та традиції:

Вважається, що цей день завершує літо. У народі говорили: "Іван Пісний прийшов, літо червоне забрав".

З пісного Івана мужик осінь зустрічає, а баба своє літо починає.

Якщо до Івана Пісного не збереш коноплі, то весь пост без масла просидиш.

Якщо журавлі на південь полетіли, то зима ранньої буде.

Гуся побачити в небі – до дощу, лебедя – до снігу.

Шпаки на південь не летять – настало "бабине літо".

Якщо в цей день болить голова, то необхідно помолитись Іоанну Предтечі, і біль відступить.

Багато граків – сонячна погода триватиме ще довгий час.

Що не можна робити сьогодні:

В цей день не можна вживати в їжу продуктів круглої форми – хліба, кавуна, капусти та навіть помідорів – оскільки вони асоціюються з формою голови.

Не можна брати в руки гострі і ріжучі предмети – ніж, пилку і навіть голку, тому що це нагадує про спосіб страти Іоанна Предтечі. Продукти цього дня допустимо не різати, а тільки ламати.

Не можна подавати їжу на тарілках, як це було зроблено з головою Іоанна Хрестителя.

У цей день слід намагатися нікого не ображати, не обмовляти, не брати чужого.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook