За даними Держслужби статистики, в 2017 р. країна накопичила понад 366 млн т відходів, це майже на 70 млн т більше, ніж в 2016 р.
Читайте також: Податок на сміття: що варто знати українцям
Розрахунки показують, що за рік додалося по 8,5 т відходів на кожного жителя України, пише hvylya.net.
На щастя, 92% їх – малонебезпечні, це в основному відвали пустої породи при видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок грунт при днопоглиблювальних роботах. Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 млн т відходів, або по 271 кг на рік на людину. А всього, за статистикою, на всіх сміттєвих полігонах і відвалах України міститься 12,3 млрд т відходів. Якщо перерахувати в кубометри, вийде гора діаметром близько 20 км в основі і заввишки в 10 км – це вище Евересту!
Читайте також: Волинь "накрили" сміттєзвалища: 10-12% території заповнено відходами
"Крім шести тисяч законних звалищ, в Україні налічується понад 35 тисяч нелегальних, загальна площа яких – 12 тис. кв. км", – стверджує глава Національного екологічного ради Тетяна Тимочко.
За її словами, для поліпшення екоситуації необхідно почати виконувати закон про роздільний збір побутових відходів, який діє з січня 2018 р. посилити відповідальність виробників за вивезення та переробку відходів і контроль за ними, створити електронний реєстр полігонів, включаючи нелегальні, почати будувати сміттєспалювальні заводи.
Читайте також: Екологічне лихо на Закарпатті: річку повністю перекрило пластиковим сміттям (фото)
У Мінекології повідомили, що в рамках Нацстратегії управління відходами до 2030 р. зараз розробляється план по утилізації кожного типу відходів – від надзвичайно небезпечних (1 клас, наприклад радіоактивні речовини) до малонебезпечних (4 клас), також готується нова редакція Закону "Про відходи".
За підрахунками Держстатистики, ситуація з переробкою промислових відходів залишилася на рівні 2016 р.: утилізовано 3% автомобілів (з 3000 т), 5% з 40 тис. т пластика, 10% з 22 тис. т скла, 28% з 23 тис. т і 50% з 112 тис. т паперу і картону.
Читайте також: "Через 2-3 роки Луцьк буде повністю закритий сміттєвими майданчиками", – Григорій Недопад
За 2017 р краще стало з переробкою побутових відходів: 257,3 тис. т (+1%) було спалено для вироблення електроенергії і 2 тис. т просто згоріло (-5%), утилізовано за євростандартами 6,5 тис. т (+62,5%). Але, за словами еколога Володимира Борейка, це всього 2,3% від загальної кількості побутового сміття. А за кордоном переробляють 70% і більше таких відходів, а в Швеції – 96%, через що шведи вже 10 років закуповують за кордоном відходи, щоб не простоювали їх сміттєпереробні заводи.
За словами Борейка, закон про роздільний збір сміття погано виконується з трьох причин: населення в містах не хоче сортувати сміття, так як не звикло це робити; немає контролю за тими, хто не відокремлює сухі побутові відходи від мокрих харчових; багато жеків і ОСББ досі не встановили окремі контейнери для пластику, паперу і металу.
Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter
Коментарі
коментарів немає