Ще не встигли волиняни оговтатися після нового перекроювання об’єднаних територіальних громад на території області, як їх наздогнала друга хвиля адмінреформ: скасування існуючих 16-ти районів та створення на їхньому місці чотирьох укрупнених. Правда, повітами, як колись у нас і в сусідній Польщі досі, їх назвати чомусь побоялися…

Читайте також: Стало відомо, коли навколишні громади приєднають до Луцька

На відомчому сайті "Децентралізація", який є головним порталом реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що почалася в Україні в 2014 р., не враховуючи окупованого Росією Криму оприлюднили нові межі територіально-адміністративних одиниць.

"Зараз в Україні – 490 районів. При цьому в деяких із них проживає менше ніж 10 тис. осіб, а в деяких – понад 150 тис. Пропозицій щодо майбутніх районів було кілька – як від експертів, так і від облдержадміністрацій, виходячи з "Методичних рекомендацій щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня". Усі вони в 2019-2020 рр. пройшли широке обговорення.

Рекомендації визначають нижчу межу чисельності населення у майбутньому районі – 150 тис. жителів (хоча у пропозиціях є і менш населені райони!), але в Мінгромтері переконують, що цей критерій базується на "Класифікації територіальних одиниць NUTS-3" Європейського Союзу.

Щодо Волині, то від початків реформи органів влади районного рівня місцева влада пропонувала Києву створити замість 16 існуючих як мінімум 4 нових, укрупнених. Але у відповідь довго отримували негативну реакцію: хотіли сконструювати на один менше.

Щоправда, "старі райони", хлча там досі функціонують райради, райдержадміністрації та інші органи влади, де-факто вже давно припинили повноцінне існування, адже деякі з раніфше створених ОТГ включають у себе села одразу з трьох сусідніх районів!

І ось тільки зараз – нарешті ніби як остаточне рішення щодо чотирьох нових районів, із центрами в м. Володимирі-Волинському, Ковелі, Луцьку та Камені-Каширському.

Щоправда, "районоповіти" виявилися різними як за територією, так і за числом ОТГ, котрі туби будуть входити після місцевих виборів 25 жовтня ц. р. Найбільший – Ковельський (23 громади), найменший – Володимир-Волинський (лише 11).

Читайте також: Зеленський підписав закон про ліквідацію адміністративних районів: деталі

Зрозуміло, що інші претенденти на статус нових райцентрів на цей варіант відреагували вкрай негативно. Особливо – маневиччани, які фактично втрачають район, котрий поділять між Луцьком і Каменем-Каширським… Чи будуть у селищі проти цього протестувати так, як це робили, перекриваючи дороги, зацікавлені особи в деяких приміських ОТГ, наразі невідомо.

Утім, можна не сумніватися, що за другою хвилею перекроювання карти адміністративно-територіального устрою може розпочатися й третя. Йдеться про укрупнення областей, і один із варіантів – створення Великої Волині з центром у… сусідньому м. Рівному.

Як і в випадку з районами-повітами, у Києві будуть кивати на стандарти ЄС (що є неправдою), досвід сусідньої Польщі (там уже давно збільшили територію воєводств), а також мати на увазі досвід минулого, коли, наприклад, у 1921-1939 рр. Волинське воєводство Другої Речі Посполитої включало в себе землі нинішньої Волині та Рівненщини. Або й періоду гітлерівської окупації, коли було створено т. зв. "Генеральну округу Волині та Поділля", куди входили Волинська, Рівненська, Хмельницька і частково Тернопільська обл.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook