28 липня − 209-й день року (210-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 156 днів.
Читайте також: Три Спаса і затяжні вихідні: скільки будемо відпочивати в серпні
День ангела відзначають: Володимир, Василь та Петро, пише То є Львів.
28 липня – знаменне свято хрещення Київської Русі, яке на державному рівні було встановлено у 2008 році. Християнізацію Русі почав великий князь Володимир, якого в низці джерел називають не інакше, як Володимир Красне Сонечко. А якщо врахувати, що, за народними віруваннями, сонце в цей день світить особливо яскраво, то не дивно, що саме зараз, 28 липня, згадують про князя і хрещення Русі. Жінкам в цей день потрібно було добре відпочити. В поле і зовсім не варто було виходити, оскільки вважали, що там розгулює нечиста сила.
У православної церкви 28 липня відзначають пам’ять Кирика та Іуліти (Уліти). Саме вони постраждали за віру під час гонінь, організованих у відношенні християн імператором Діоклетіаном у III-IV ст. Згідно опису життя Уліти, вони була молодою вдовою і могла похвалитися знатним походженням. Кирик – її син, який так само, як і мати. Став прихильником християнського вчення. Під час гонінь Улита разом з Кириком втекла з міста, залишивши все своє майно. Жити вона почала як мандрівниця. Але одного разу її впізнали на вулиці і привели на суд. Там Улита підтвердила, що стала послідовницею Христа. В неї відібрали сина і стали піддавати великій кількості мук. Кирик, спостерігаючи страждання матері, сказав, що теж є послідовником Христа, після чого його також замучили, а в кінці обезголовили. Одна з рабинь Иулити знайшла тіла мучеників і зрадила їх землі. До речі, відомо, що старообрядці вважають Уліти і Кирика своїми покровителями.
28 липня: традиції і звичаї
У народному календарі ця дата отримала такі назви:
Володимир Красне Сонечко;
Кирик і Улита;
Кириків день;
Кирики-мокродірики.
Цей день зазвичай був дощовим, звідси і назва "Кирики-мокродірики". Якщо ж день видавався сонячний, то помічали: "На Володимира Красне Сонечко сонце червоніше світить". Але, незважаючи на це селяни намагалися не виходити в поле, щоб не зустрітися з нечистою силою і не накликати на себе біду. Улита вважається жіночою заступницею, тому в день її вшанування жінкам належало більше відпочивати.
У народному розумінні, день пам’яті святих Кирика і Улити – один з найстрашніших літніх днів. Куряне, українці, серби і гуцули 28 серпня не працювали, щоб не вбив грім і не почався мор худоби. Дівчата і жінки в Сибіру теж не працювали, почитали "матінку Кирику-Улиту", а на Забайкаллі Кириків день був жіночім святом.
За повір’ям, у Кириків день над стернею полудниці літають, день мороки плутають. Полудниці – польові духи, що втілюють сонячний удар. Їх представляли у вигляді дівчат в білому вбранні з довгим волоссям або у вигляді баби, яка переслідує тих, хто в полі працює. Міфічна істота могла завдати чимало шкоди. Наприклад, зламати шию, викрасти залишену в полі без нагляду дитину, налякати дітей, котрі пробралися в чужий город. Людей, які працюють в полудень, полудниця карала.
У день Кикира і Улити вважали гріхом жати хліб, в полі не ходили, боячись зустріти в полі привидів.
Читайте також: Вихідні дні в серпні 2020 в Україні: коли і скільки будемо відпочивати
Народні прикмети 28 липня
Вважається, якщо працювати 28 липня, то це може накликати біду і кошмарні сни.
В День Володимира Красного Сонечка обов’язково буде дуже сонячно.
Якщо у цей день липа пожовтіла – це до пізньої осені. Якщо інші дерева стали жовтими раніше липи, осінь прийде раніше, ніж зазвичай.
Якщо зранку пройшов дощ, далі протягом дня буде сонце.
Якщо дме південний вітер – погода буде сонячна.
Якщо грім гучний – буде дощ.
Вітер зі сходу – буде дощ. Якщо ж увечері буде туман, то завтра піде дощ.
Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook
Коментарі
коментарів немає