Тяжка, непоправна втрата спіткала інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, університет, усю українську спільноту. На 85-му році життя після тривалої хвороби помер доктор філологічних наук, заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік Академії наук вищої школи України, колишній завідувач катедри мови та стилістики, заслужений журналіст України Олександр Данилович Пономарів. Про це повідомляють на офіційній сторінці вишу у Facebook.

Читайте також: У Львові помер відомий український поет та публіцист

14 жовтня перестало битись серце видатного мовознавця, педагога, перекладача, публіциста, громадського діяча, відданого патріота України, непохитного оборонця українського Слова.

Професор Олександр Пономарів присвятив сорок років свого життя викладацькій праці в Київському університеті імені Тараса Шевченка – на факультеті, згодом – в Інституті журналістики. Не злічити журналістів, редакторів, медіафахівців різних спеціальностей, які у свої студентські роки отримували на незабутніх лекціях Олександра Даниловича не лише ґрунтовні, воістину енциклопедичні знання зі стилістики української мови, а й часточку його душі, його непозбутньої життєвої енергії.

Олександр Данилович Пономарів народився 17 жовтня 1935 р. у приазовському краї – в Таганрозі, де здавна живуть етнічні українці. У 1961 році закінчив філологічний факультет Київського університету. Протягом 1961-1976 років працював у відділі загального та слов’янського мовознавства Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні АН України. У 1975 р. захистив кандидатську дисертацію "Лексика грецького походження в українській мові" (однойменну монографію на її основі видано 2005 року). Від лютого 1979 року до вересня 2019 викладав у своїй alma mater – на посадах викладача, старшого викладача, доцента, професора катедри мови та стилістики. У 1988-2001 роках очолював цю катедру.
О.Д.Пономарів підготував 10 кандидатів філологічних наук. Проте, поза сумнівом, його наукова школа сьогодні охоплює набагато більше число дослідників-мовознавців – як в Україні, так і за її межами, а в ширшому розумінні школа професора Пономарева – це всі його учні, студенти, які зберегли в серці слова, ідеї й погляди Вчителя.

Читайте також: Помер кіборг з Волині, який віддав нирку своєму синові (фото)

Олександр Пономарів – автор понад 250 наукових, науково-популярних і науково-публіцистичних праць, які присвячені проблемам історії, стилістики, культури та статусу української мови, нормативності мови ЗМК, українсько-грецьких мовно-літературних зв’язків, теорії й практики перекладу. Специфіка функціонування української мови в журналістських текстах знайшла відображення в докторській дисертації О.Д. Пономарева "Проблеми нормативності української мови в засобах масової інформації" (1991).

Професор Пономарів є автором підручників і навчальних посібників "Стилістика сучасної української мови", "Культура слова. Мовностилістичні поради", "Українське слово для всіх і для кожного", за його редакцією побачили світ чотири видання підручника "Сучасна українська мова". За участю Олександра Даниловича укладено низку фундаментальних лексикографічних праць ("Етимологічний словник української мови" в 7 томах, "Словник античної мітології", новогрецько-український та українсько-новогрецький словники тощо).

Олександр Пономарів був членом Національної спілки письменників України і Національної спілки журналістів України, заступником голови Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Т.Г. Шевченка, головним редактором "Записок Наукового історико-філологічного товариства Андрія Білецького", входив до складу редколегій фахового часопису "Дивослово" й газети "Слово Просвіти". Упродовж тривалого часу він був відповідальним редактором газети "Київський університет".

"Сьогодні ми втратили не лише всіма знаного, без перебільшення – легендарного викладача й дослідника, а й Людину великої душі, чиї життя та вчинки надихали інших. Світла пам’ять про Олександра Даниловича Пономарева назавжди залишиться в наших серцях", – пишуть про покійного колеги.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook