Потепління викликало активізацію кліщів у природі, а останні переносять ряд інфекційних захворювань (особливо кліщовий вірусний енцефаліт та лаймбореліоз). Такі хвороби є вкрай небезпечними через значний ризик ускладнень, що часто призводять до інвалідності.
Читайте також: З початку року в Україні зареєстровано 260 випадків сказу тварин
Про це повідомляє ДУ "Волинський ОЛЦ МОЗ України".
Щорічно від укусів кліщів страждають понад 20 тисяч українців, майже 2 тис. з них заражаються інфекційними хворобами. При пізньому зверненні та без належного лікування хвороба переходить у хронічну форму. Людина може роками ходити по лікарях, маючи хворі суглоби, уражене серце і нервові розлади та інвалідність, так і не докопавшись до причини своєї недуги. А хвороба спричинена саме укусом кліща кілька років тому. Отож, хронічний перебіг лаймбореліозу та особливо кліщового енцефаліту, дають багато ускладнень і призводять до інвалідності, що створює значні ризики громадському здоров’ю.
На території Волині існує активнодіючий природній осередок кліщового вірусного енцефаліту у Ратнівському районі, де виявляється понад 80 % всіх хворих в області. За останні 10 років хвороба вже "мігрувала" на території більшості районів нашої області, а у 2018 році захворюваність зросла у 2,5 рази.
Щорічно з приводу нападу кліщів за медичною допомогою звертається до 200 волинян. Останнім часом в області постійно зростає захворюваність на ще одну небезпечну хворобу, що тісно пов’язана з укусами кліщів – лаймбореліоз (або хвороба Лайма). Лише за останні 3 роки виявили майже 120 випадків лаймбореліозу. У 2018 році захворюваність на кліщовий лаймбореліоз зросла на 12 %. У поточному році в області випадки згаданих вище інфекційних захворювань поки що не реєструють.
За даними багаторічних спостережень, найбільшу активність кліщів відмічають на території Волині у період з квітня до жовтня включно. Характерно, що кліща можна "підчепити" де завгодно: у міському парку, у дворі власного будинку, на дачі, але частіше – у лісі.
Так, у 2018 році пік захворювань на лаймбореліоз припадав на травень-липень. А саме: на період збору ягід (до 30 % всіх випадків захворювання) та на збір грибів (понад 35 %), у межах 5 % випадків були пов’язані з роботами на дачних масивах та відвідуванням міських парків.
Після укусу кліща протягом 3–5 днів (іноді до 2 тижнів) виникають характерні симптоми: значно підвищується температура тіла, з’являється головний біль та болючість у м’язах, неврологічна симптоматика, а для лаймбореліозу ще й характерна еритема на місці укусу кліща. Тому, епідеміологи радять спостерігати за місцем укусу кліща до 3 тижнів, а у разі виникнення еритеми на шкірі, або появі вищезазначених симптомів – негайно звертатись до лікарів.
Для профілактики нападів кліщів необхідно: при виході у ліс, чи паркову зону відповідно одягатись (краще у світлу сорочку з довгими рукавами, штани заправити у шкарпетки). При можливості, використовувати репеленти (для відлякування комах). А при повернені з прогулянки обов’язково проводити само- і взаємоогляд відкритих ділянок тіла та особливо одягу і речей.
Читайте також: У Луцьку пес вкусив 3-річного хлопчика на дитячому майданчику (відео)
У разі присмоктування кліща до тіла його треба найшвидше видалити. Самотужки видаляти кліща не варто, адже можна залишити у ранці його голівку з хоботком, що може спричинити хворобу. Для видалення кліща варто звернутись до лікувальної установи за місцем проживання.
Видаленого кліща можна дослідити на наявність небезпечних збудників (борелій) у лабораторії особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру. В поточному році при дослідженні 10 знятих з людей кліщів, третина з них інфікована бореліями, морфологічно подібними до збудника лаймбореліозу.
Зараз в області розпочалась підготовка до літньої оздоровчої кампанії. Тому, є актуальним проведення профілактичних заходів щодо попередження випадків укусів кровососними комахами. Найбільш вдалий час для проведення першої акарицидної обробки – до початку активного кліщового сезону (кінець квітня – початок травня).
З цієї нагоди, заклад громадського здоров’я обласний лабораторний центр рекомендує: відповідальним за благоустрій особам, керівникам (власникам) закладів оздоровлення та відпочинку провести акарицидні обробки та впорядкування прилеглих до зон відпочинку територій і місць масового перебування людей, рекреаційних зон тощо для профілактики згаданих вище небезпечних захворювань.
Варто пам’ятати, що вихід до лісу – не лише хороший відпочинок на природі, але й можливість "принести" небезпечні інфекційні хвороби.
Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook
Коментарі
коментарів немає