Відкати замовникам, заздалегідь прописані під майбутнього переможця умови тендерів, використання технічних суперників та завищення на 60-80% цін для державних лікарень – за допомогою цих вже "класичних" корупційних схем ТОВ "Архімед Медікал" звично наживається на потребах дітей з хворобами серця, постопераційних пацієнтів, діабетиків та онкохворих.
Читайте також: Скандал у дитячих садочках на Волині: підприємець постачав м'ясо без відповідних дозволів
Внутрішній механізм цієї афери вдалось розкрити завдяки інформації від працівників компанії, чиї прізвища не називаються з міркувань безпеки, - йдеться на ІП "Стопкор".
Схема досить проста і примітивна:
Крок 1. Тендерний комітет медзакладу (за допомогою тісного кола "особливо цінних" співробітників ТОВ "Архімед Медікал") прописує технічну специфікацію до закупівлі у такий спосіб, що їй може відповідати продукція єдиного виробника – німецької компанії Paul Hartmann AG.
Крок 2. ТОВ "Архмед Медікал", як імпортер і дистриб'ютор продукції Paul Hartmann AG в Україні додає 40% до ціни виробника при формуванні оптового прайсу.
Крок 3. До участі в аукціоні залучається так званий "технічний кандидат" та заздалегідь узгоджується стратегія поведінки під час торгів: понад вартість оптового прайсу майбутній переможець додає від 23% до 40%, а "другий номер" вказує ціну, яка на декілька відсотків перевищує пропозицію ТОВ "Архімед Медікал".
Крок 4. Розподіл отриманих коштів між зацікавленими особами. Приблизно 10%-ий відкат отримує головний лікар або інший працівник медичної установи, який курує процес закупівлі та складання "правильного" технічного завдання. Ще 5-10% необхідно "відстебнути" спаринг-партнерові, який допоміг обійти вимоги закону.
Читайте також: Відмивання грошей "Укроборонпрому" в офшори: ДБР відкрило ще одну справу проти Порошенка і Ко
Інцидент з ДУ "Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України", коли продукцію Paul Hartmann AG було закуплено за державний кошт на 60-80% дорожче від її реальної вартості, а ТОВ "Архімед Медікал" поклав до кишені понад 50% від суми реалізації, на превеликий жаль, є зовсім непоодиноким.
23 квітня 2019 року Центральним госпіталем МВС України було оголошено тендер ДК 021:2015 33140000-3 на закупівлю перев'язувальних матеріалів. Очікувана сума не перевищує 200 тисяч гривень, отже, закупівля не є "допороговою", але сам замовник в описі тендеру зазначив, що мають виконуватись усі вимоги та обмеження Закону України "Про публічні закупівлі".
Проте насправді у цьому тендері можна побачити вже знайому схему з прописуванням технічного завдання чітко під перев’язувальні матеріали виробництва Paul Hartmann AG.
Одним з предметів закупівлі є та сама "активована пов'язка на рану для терапії у вологому середовищі", розміром 10 см x 10 см, 10 штук в упаковці, в описі якої процитовано рекламний слоган про "унікальний механізм дії" та навіть зазначено колір однієї зі сторін (цей параметр, безсумнівно, можна вважати дискримінаційним).
Фрагмент технічної специфікації, затвердженої тендерним комітетом
Читайте також: В "Укрзалізниці" заробляли мільйони, купляючи у Росії запчастини з переплатою в 5 разів
Участь у тендері, за вже звичною схемою, беруть два учасники, з різницею в пропозиціях у 5%, які не роблять жодних кроків на пониження у ході аукціону.
Учасники торгів – ТОВ "Архімед Медікал" та ТОВ "Медтрейд"
Як можна побачити з деталізованих цінових пропозицій "конкурентів", різниця в ціні є невеликою, на користь ТОВ "Архімед Медікал", за всіма позиціями.
Тендерна цінова пропозиція ТОВ "Архімед Медікал"
Зауважимо, що ТОВ "Медтрейд" зареєстровано у Солом’янському районі столиці у квартирі житлової панельної багатоповерхівки, а основним видом діяльності вказано "Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування".
Директорка та одна з власників підприємства Олена Мишко також є уповноваженою особою ТОВ "Фармстер-Україна", засновником якого є російське ТОВ "Фармстер", а кінцевими бенефіціарами – громадяни РФ.
Очевидним є те, що ТОВ "Медтрейд", не входячи до кола українських імпортерів продукції німецького виробника, може отримати перев’язувальні матеріали Paul Hartmann AG лише від офіційного дистриб’ютора компанії, яким є ТОВ "Архімед Медікал".
Та найцікавіше, що сам "Архімед" досить сильно варіює вартість імпортованої продукції – залежно від того, кому збирається її продати. Так, порівнявши цінову пропозицію ТОВ "Архімед Медікал" для Госпіталю МВС України, і ціни на ті ж позиції для Інституту нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова, можна виявити відмінність більше ніж на 40%.
Прайси від ТОВ "Архімед Медікал" для різних замовників
Читайте також: Як підставні особи стабільно виграють тендери на ремонт доріг в Підгайцівській сільраді
Зауважимо, що курс гривні до євро, що є суттєвим для імпорту з Німеччини, у проміжок часу між цими двома тендерами тільки зменшувався з 31.71 грн до 29.55 грн, відповідно й вартість продукції теж мала б знизитися, а не навпаки. Тож виникає цілком логічне запитання: чому Госпіталь МВС України в особі відповідальної за закупівлі – начальника відділення МТЗ Ірини Ревенко покірно закупив перев’язувальні матеріали за настільки завищеним прайсом?
Нагадаємо, директор та засновник ТОВ "Архімед Медікал" Микола Романьок має відношення до ще кількох фірм, назви яких фігурують у чинних кримінальних провадженнях, зокрема й пов’язаних із заволодінням бюджетними коштами, виділеними закладам охорони здоров'я на закупівлю медичних виробів.
Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook
Коментарі
коментарів немає