Новий етап конфлікту – цього разу за храми київської єпархії. Філарет заборонив проводити богослужіння ставленику Епіфанія. Натомість баженніший митрополит Православної церкви України дав різку відповідь своїм указом.

Читайте також: ПЦУ може втратити томос через Філарета

Кілька тижнів тому між Філаретом та Епіфанієм розгорівся публічний скандал через контроль над церквою. Філарет, який продовжує називати себе патріархом УПЦ Київського патріархату, стверджує, що Київський патріархат досі існує і він є його предстоятелем.

Філарет висунув низку звинувачень у бік Епіфанія, зокрема, й щодо невиконання певних домовленостей перед об'єднавчим собором 15 грудня 2018 року, а саме на Соборі начебто досягли домовленості, що керуватиме новоствореною церквою в Україні він, а за кордоном її представлятиме митрополит Епіфаній.

Також Філарет наголосив: ПЦУ є залежною церквою і він правий, адже Православна церква України є митрополією, яка підконтрольна Константинополю. Однак, про це раніше ніхто не говорив. Головне, Томос і незалежність від російської церкви. Митрополит Епіфаній усі звинувачення відкидає, каже про загрозу втрати Томосу та скликає священний синод Православної церкви України, який відбувся 24 травня. На ньому обговорили низку важливих питань і предстоятель наголошує, що як такого двовладдя немає, є певні розбіжності в управлінні церквою.

Натомість Філарет не захотів висловлювати підтримку предстоятелю церкви митрополиту Київському і всієї України Епіфанію і заявив, що його оточили промосковські сили.

Уже на наступний день ситуація змінюється. Філарет привітав предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія на спеціальному прийнятті з нагоди Дня ангела та побажав йому "Божої допомоги". Філарет також говорив про важливість збереження єдності та подякував Вселенському патріарху Варфоломію за допомогу у створенні помісної церкви.

Читайте також: "Приїхали розвалити нашу церкву": Філарет поіменно назве "промосковські сили" з оточення Епіфанія

Хоча раніше після засідання синоду ПЦУ Філарет критикував Епіфанія та запідозрив його у тому, що той піддався впливу "антиукраїнських, московських сил".  Конфлікт між ними ніби стих. Філарет навіть з’явився на богослужіння до Епіфанія. Показово, що на цю подію він не одягнув патріарший куколь, який зазвичай носить, щоб підкреслити свій патріарший статус. Усі заспокоїлися. Протистоянню кінець.

Однак, ні. Між почесним патріархом Філаретом та предстоятелем ПЦУ Епіфанієм розгортається новий етап конфлікту – цього разу за храми київської єпархії. Владика Філарет 28 травня видав указ від імені патріарха Київського і всієї Руси-України про заборону служити в храмі протоієрею Олександру Трофимлюку, який є ректором Київської православної богословської академії та соратником митрополита Епіфанія.

Конфлікт набрав нових обертів. Вранці єпископ Шепетівський Адріан на своїй сторінці у фейсбук повідомив, що представники Філарета намагаються заволодіти Покровським храмом, де настоятелем є Олександр Трофимлюк. Більше того, єпископ повідомив, що Філарет може особисто приїхати до Свято-Феодосіївського монастиря у Києві та змусити насельників монастиря підписати "документ на вірність" Філарету та Київському Патріархату.

Проте такий випад проти Олександра Трофимлюка у заволодінні церквою став надзвичайно різким кроком. Епіфаній надвечір середи видає указ, яким підпорядкувує собі громаду храму і виводить його з підпорядкування Філарета. Понад те, вказав, що будь-які розпорядження від імені УПЦ КП є недійсними.

Фактично, це стало першим відкритим протистоянням між Філаретом та Епіфанієм не на словах, а у реальних вчинках. Філарет одразу ж відреагував на рішення Епіфанія й опублікував лист, в якому звинуватив предстоятеля у порушенні канонічного порядку – адже він не дав дозволу на перепідпорядкування спеціальною грамотою.

Тим часом за конфліктом спостерігає Константинополь. Вселенський патріарх Варфоломій у інтерв’ю болгарському виданню заявив, що Філарет  більше не київський патріарх, а колишній київський митрополит. Наразі, позиції Філарета щодо слів Вселенського патріарха немає. Священний синод 24 травня ухвалив низку рішень, які мали покласти край конфлікту.

Читайте також: У ПЦУ показали документ про ліквідацію УПЦ КП

Один з них – вимога до всіх єпархій колишнього Київського патріархату перереєструвати свої статути і формально влитись до ПЦУ протягом місяця. Але що буде, коли керівник київської єпархії Філарет відмовиться це робити, поки що прогнозувати не береться ніхто, але багато експертів остерігаються нових протистоянь у новоствореній ПЦУ.

Також експерти не виключають, що невдовзі у Володимирському соборі, де править Філарет, можуть спробувати висвятити нових лояльних йому єпископів. І до яких наслідків може це призвести – невідомо. 

Детальніше дивіться у сюжеті ТРК "Аверс":

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook