У грудні 2015-го року в Шистові у половині домогосподарств села працівники Володимир-Волинської філії ПАТ «Волиньгаз» зняли лічильники для планової повірки. В різні терміни – кому через три дні, кому – через два тижні, а деяким користувачам через місяць – та ж служба привезла Акти про непридатність пристроїв для їхнього подальшого використання. Причина – похибка – теж у кожній оселі різна – від 13% і аж до 25%. Вихід, який запропонували людям, – встановлення нових лічильників, правда – за власний кошт. Аби з’ясувати всі обставини ситуації журналісти БУГу разом із заступником райради Аллою Мельник виїхали на місце події.

Газ на селі з’явився у 1997-1998-му роках. Тоді і були встановлені облікові пристрої. У 2005-му році в кожному домогосподарстві провели перевірку лічильників. Люди кажуть, що на той час у спеціалістів претензій до пристроїв не було. Проблема виникла наприкінці 2015-го – усі як один лічильники стали не придатні для використання через похибку – від -13% до -25%. Виходить 10-ть років ПАТ «Волиньгаз» працював собі у збиток.

При демонтажу лічильників селянам на руки видали копії актів за підписом працівника газової служби, але без печатки підприємства. На місце знятих пристроїв встановили так звані «технологічні перемички» – непрацюючі лічильники або ж шматки труби. Нарахування на час відсутності облікових механізмів здійснюються за показниками зимових місяців минулого року. Той факт, що із ростом ціни на газ люди почали економити та, можливо, не спожили такої кількості блакитного палива як у 2015-му році – нікого не обходить. Температурний режим минулоріч і цього року до уваги газовиками також не береться. Мешканці села стверджують, що переплату за газ відчули.

На заміну старих газових лічильників на нові населенню села дали 2 місяці. Вартість нового лічильника близько 930-ти гривень. Додатково купується адаптер, вартістю 300-та гривень. Де люди мають раптово віднайти такі кошти, не закладені у сімейний бюджет – «Волиньгаз» не цікавить.

Особливо гостро це відчули пенсіонери, які на свою мінімальну пенсію та затрати на ліки не можуть собі дозволити не заплановані витрати ще й на облікові пристрої.

У Володимир-Волинській філії ПАТ «Волиньгаз» розмовляти з нами та давати офіційні коментарі відмовилися, посилаючись на те, що служба безпеки їхнього підприємства забороняє без дозволу коментувати будь-які ситуації. У неофіційній розмові начальник служби обліку Марія Усенко сказала, що усі їхні дії законні. Нарахування по середньомісячних показниках – це норма, дозволена відповідними законодавчими актами. На запитання, чим не влаштовують газовиків старі лічильники, пані Марія повідомила, що вони не фіксують малі витрати блакитного палива. Тобто, якщо у приміщенні горить лише одна камфора на плиті – лічильник витрати палива не рахує. А це – збитки підприємству.

На запитання журналістів, чи діє на підприємстві програма лояльності до пенсіонерів та інших незахищених верств суспільства, керівниця відділу сказала, що ні. Тобто, свої видатки «Волиньгаз» рахує добре, а ось людські – монополістів не цікавлять.

Цікавим фактом є і те, що заміна лічильників та місяць нарахувань по показникам минулого року, але за новини цінами, відбувається саме у зимовий період. Чомусь газовики не передбачили ці заходи на літо, коли витрата палива в рази менша та не була б такою помітною для населення. Відповідь представниці підприємства – це роботи по річному графіку, спеціально період не вибирався. Заміна та повірка пристроїв відбувається цілий рік. Кому пощастило – влітку, менш везучим – у витратний зимовий період.

Одначе Марія Усенко відправила представників райради та редакції до керівника філії – Олега Бомазюка, який 25-го січня перебував у відрядженні та до закінчення робочого часу на підприємстві не з’явився.

Наступними, кого ошелешить необхідністю діставати гроші на незаплановані витрати будуть мешканці села Зоря. Далі – інші села району. І найбільш прикре у цій ситуації, що відмовити від послуг дорогого постачальника газу, або ж вибрати іншого українці не можуть. «Волиньгаз» волею керівників держави – монополіст. Хочеш – не хочеш – плати скільки скажуть, або ж сиди без тепла, гарячої води та приготованої їжі.