Європейську боргову кризу, що набирає обороти, не змогли погасити навіть 750 млрд євро наданих Євросоюзом. Курс європейської валюти продовжує стрімко знижуватися і вчора, 17 травня, впав до мінімального за останні 4 роки (з квітня 2006 року) значення - 1,2235 євро за долар. Знецінення європейської валюти триває вже п\'ятий тиждень поспіль, за цей час вона втратила більше 10%. Основна причина, що підштовхує курс євро вниз, - побоювання учасників ринку, що вимушене скорочення поряд країн єврозони бюджетних дефіцитів підірве відновлення економіки всієї Європи, пише "Дело".
За найближчі три роки країни ЄС повинні скоротити дефіцити своїх бюджетів більш ніж на 200 млрд євро в першу чергу за рахунок зменшення держвитрат. Такі заходи, на думку багатьох економістів, призведуть до падіння внутрішнього попиту в зоні ЄС і уповільнення економічного зростання.
Поки що більшість експертів прогнозує подальше падіння євро. Так, в банку UBS не виключають, що до кінця червня його курс опуститься до позначки 1,2 євро/дол. Ще більш песимістично на європейську валюту дивляться в Standard Chartered, де передрікають подальше падіння євро - до 1,12 дол в III кварталі 2010 року і до 1,17 дол в IV.
Обвал вартості євро і бюджетні проблеми багатьох країн ЄС, що розростаються, спровокували розпродаж на ринках акцій по всьому світу. В п\'ятницю європейський індекс найбільших підприємств Європи Dow Jones Euro Stoxx 50 звалився на 4,71%, американський S&Р 500 втратив майже 2%.
В понеділок естафету підхопили азіатські ринки: японський NIKKEI 225 знизився на 2,17%. Не залишився осторонь і український ринок акцій - індекс Української біржі втратив за підсумками вчорашнього дня 4,54%.
Через тиждень після ухвалення керівництвом Євросоюзу стабілізаційного плану на 750 млрд євро з гучною назвою "Шок і трепет" фінансові ринки вже тремтять і стрімко наближаються до стану шоку. У інвестиційному співтоваристві зміцнюється твердження, що надані 750 млрд євро не вирішать проблем Європи, викликаних надмірними боргами і роздутими бюджетними дефіцитами багатьох країн ЄС. У свою чергу погіршення стану фінансових ринків Старого Світу і падіння курсу євро тягнуть за собою недовіру інвесторів і до американського ринку, що ставить під сумнів подальше успішне відновлення економіки №1. Як результат, ряд експертів передрікають швидкий початок другої хвилі фінансової кризи і відновлення спаду найбільших економік.
Величезні зовнішні борги і надмірні дефіцити бюджетів - це дві основні проблеми багатьох країн єврозони. Втім, ні для кого з інвесторів такий стан речей не є новиною. До того ж 750 млрд євро, які планують надати Євросоюз і МВФ, цілком достатньо, щоб забезпечити в середньостроковій перспективі країни Європи, що мають потребу, грошима для погашення їх зовнішніх боргів.
Проте для того, щоб отримати доступ до цих коштів, фінансово недисциплінованим державам доведеться ухвалити жорсткі програми, направлені на скорочення дефіцитів бюджетів. І якраз наслідки від таких заходів і викликають у інвесторів побоювання. Так, одній з причин панічного п\'ятничного розпродажу в Європі (індекси акцій втратили від 3 до 6%, євро звалився до 4-річного мінімуму) стала ідея про те, що заходи зі зменшення дірок в бюджетах багатьох європейських держав призведуть до затяжного економічного спаду в цих країнах і можуть в цілому ослабити економіку єврозони.
Навести порядок у себе в держфінансах потрібно не тільки проблемним країнам PIGIS (бюджетний дефіцит Португалії в 2009 році склав 8,3% від ВВП, Італії - 5,3%, Греції - 13,6%, Ірландії - 14,3%, Іспанії - 11,2%), але і багатьом іншим членам ЄС.
Так, навіть у традиційно фінансово дисциплінованої Німеччини дефіцит бюджету зараз становить 3,4%, що на 0,4 процентного пункту вище за допустиму межу. Більшість держав вже оголосили про заходи зі скорочення дефіциту бюджету до потрібних 3%, правда, завершать вони ці програми лише в 2013-2014 роках.
Вчора програму, що передбачає скорочення дефіциту бюджету на 27 млрд євро протягом двох років, опублікувала Італія. Минулого тижня зі схожими програмами виступили Іспанія і Португалія. На початку травня Греція пообіцяла ЄС понизити дефіцит бюджету протягом трьох подальших років на 30 млрд євро.
Основні заходи, які збираються вжити країни для вирівнювання бюджетів, - урізання держвитрат (заморожування або скорочення зарплат держслужбовцем, зменшення держінветицій, згортання програм соцдопомоги) і підвищення податків. Таке різке скорочення держвитрат якраз і налякало інвесторів.
"Побоювання викликають два моменти. Перший - чи зможе керівництво країн ЄС всупереч народній незадоволеності реалізувати заплановані заходи. Другий момент - якими будуть наслідки від їх реалізації. Посилення фіскальної політики призводить до скорочення внутрішнього попиту, що позначається на темпах зростання економіки", - пояснює головний економіст інвесткомпанії "Драгон Капітал" Олена Бєлан.
Так, за оцінками Дейва Розенберга, колишнього головного економіста Merrill Lynch, програма ліквідації бюджетного дефіциту Греції гарантує стиснення її ВВП на 3% щорічно протягом 2010-2013 років, тоді як дефіцит скорочуватиметься з нинішніх 13,6% до 3% ВВП.
Міністри фінансів країн ЄС спробують знайти рішення цих проблем на плановому засіданні, яке пройде в Брюсселі 17-18 травня. Проте до вечора вчорашнього дня ні про які конкретні рішення ще оголошено не було.
Всі експерти солідарні, що на українську економіку європейські проблеми можуть негативно вплинути. "Європейська боргова криза змінила ставлення інвесторів до ризику. Зараз вони дуже неохоче вкладають кошти в ризикові активи. Таке ставлення ускладнює залучення коштів українським бізнесом за кордоном і може ускладнити фінансування дефіциту бюджету України за рахунок зовнішніх запозичень", - говорить економіст інвесткомпанії "Ренесанс Капітал" Анастасія Головач.
Крім того, може погіршитися і торговий баланс України. "Здешевлення євро разом із зниженням попиту в Європі призведе до збільшення імпорту європейських товарів до України і скорочення експорту", - прогнозує Бєлан.
Але більш за все "європейські неприємності" Україна відчує в тому випадку, якщо паніка з фінансових ринків розповсюдиться на товарні ринки. "Відновлення української економіки в першу чергу залежить від цін на метали на світових ринках. Якщо вони істотно впадуть, то позитивні зрушення, що намітилися, в наший економіці можуть діаметрально змінитися", - вважає Головач.
Як повідомлялося, 16 травня паніка інвесторів обвалила курс євро до мінімального з кінця 2008 року рівня - 1,24 дол. Недовіра до євро обвалила цю валюту і в Україні - нижче за планку 10 грн. Експерти не сумніваються, що євро продовжить знецінюватися, але вважають, що США не дозволять євро і долару порівнятися в ціні. При цьому проблеми в Євросоюзі майже не змінять торгові потоки України, але можуть зменшити приплив інвестицій в країну.
Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає