Політолог, президент Інституту трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що відкоректований проект Податкового кодексу не виконує головну мету системи податків. Про це він заявив в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.

 

«Цей документ (проект Податкового кодексу – ред.) по всій своїй суті хибний, тому що не виконує головну мету системи податків», - зокрема, сказав експерт.

 

На його думку, Україні взагалі не потрібний Податковий кодекс як такий. «Ми – країна з перехідною економікою, а такі країни, з нествореною системою, взагалі не повинні приймати яких-небудь кодексів. А даний документ потрібно викинути в сміттєвий ящик і переходити до системи прямих податків», - пояснив він свою точку зору.

 

Соскін зазначив також, що, оскільки в Україні не встановилася система власності, йде процес формування вибору соціально-економічної моделі, проект Податкового кодексу по своїй суті є ворожим до середнього класу. «Він (проект Податкового кодексу – ред.) направлений на посилення і зміцнення влади олігархів і розкол суспільства на два полюси – багатих і бідних, а між ними прошарок, що весь час зменшується, так званий, середній клас», - додав експерт.

 

За його словами, новий проект Податкового кодексу абсолютно не сприяє розвитку середнього класу. «Більш того, він зберігає ті ж самі податки, які за двадцять років незалежності в Україні повністю довели свою неспроможність», - сказав він і додав: «Зокрема, я говорю про податок ПДВ: як відомо, це корупційний податок, завдяки якому багато нинішніх олігархів і піднялися, – за рахунок хабарів і відкатів до 50%. Що цей податок неефективний, доводить і те, що держава навіть не в змозі його повертати експортерам».

 

На думку Соскіна, податок на прибуток підприємства – теж абсолютно неефективна ідея. «Всі ті, хто хоче його мінімізувати, від нього просто ухиляються через якісь свої відпрацьовані схеми і офшори», - сказав експерт.

 

Політолог зазначив, що податок для фізичних осіб по своїй суті теж не працює, оскільки не пропрацювала друга частина так званої моделі соціального навантаження населення, яке Податковим кодексом України навіть не розглядається.

 

«Окремого розгляду в даному аспекті, безумовно, заслуговують і так звані збори. Сьогодні система зборів не працює, особливо у сфері експерта-імпорту. Хури з імпортним товаром стоять на кордонах, не маючи можливості в'їхати до України, і розвантажуються дрібними оптовиками, які потім завозять товар фактично як контрабанду», - розповів експерт.

 

Усі ці податки, підсумував він, описуються в проекті Податкового кодексу і «плюс даються величезні повноваження податковій поліції, яка по суті своїй не що інше як опричники».

 

«Якби Гіммлеру і Берії свого часу дали такі ж повноваження, які сьогодні податковій адміністрації і поліцейським дають Тігіпко і Азаров, повірте, ці два монстри ридали б від радості», - резюмував Соскін.

 

Як повідомляв ForUm, 17 червня 2010 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Податкового кодексу, внесений на розгляд парламенту Кабінетом Міністрів.

23 червня Президент України Віктор Янукович заявив, що проект Податкового кодексу в нинішній редакції не матиме підтримки у Верховній Раді і потребує серйозного доопрацювання. 7 липня Президент України Віктор Янукович заявив, що Податковий кодекс буде прийнятий не раніше осені.

 

3 серпня документ з правками був опублікований в газеті «Урядовий кур'єр» для всенародного обговорення.

повідомляє «ForUm»