Сьогодні, 12 липня, віряни вшановують пам'ять апостолів Петра і Павла.

Читайте також: Свято 11 липня: всі прикмети дня, що категорично не можна робити

Дата 12 липня ввійшла в історію кількома знаковими подіями та святами, пише Радіо Максимум.

Історя свята Петра і Павла

Це свято відоме з часів раннього християнства і святкувалося в Римській імперії, як на Сході, так і на Заході. Він названий на честь апостолів Петра і Павла, які проповідували християнство по всьому світу. Обидва вони прийняли мученицьку смерть за віру – з різницею в один рік.

В цей день в 258 році в Римі були перенесені їх мощі. Однак зміст цієї події втратилося в століттях, і тепер це свято сприймається як поминання мучеництва обох апостолів.

Почитати святих великомучеників стали відразу після їх страти. Для перших християн місце їх поховання було священним. У IV столітті Костянтином Великим були споруджені храми в честь святих апостолів у Римі і Константинополі. Спільне святкування – 29 червня (ст. ст.) – вже в перші століття християнства було поширене. Православна Церква в день пам'яті цих святих, прославляє духовну твердість святого Петра і розум святого Павла, прославляє в них образ звернення грішних і тих, хто виправляється: в Петрі – образ грішного від Господа і що покаявся, у Павлові – образ того, хто чинив опір проповіді Господній і потім повірив.

За церковними переказами, князь Володимир привіз з Корсуня ікону святих апостолів Петра і Павла, яка згодом була піднесена в дар Новгородському Софійському собору. У цьому ж соборі досі збереглися фрески XI століття із зображенням апостола Петра. У Київському Софійському соборі є настінні розписи, що зображують святих, вони відносяться до XI–XII століттям.

Слов'янські традиції на свято Петра і Павла. Існував звичай у це свято влаштовувати гулянки, водити хороводи і гойдатися на гойдалці. Іноді затівали гри з угадуванням: хлопці ходили серед дівчат, закривши обличчя хустками. Вгадати передбачалося незабаром зіграти своє весілля.

Раніше до цього свята ретельно готувалися, адже день Петра і Павла символізував закінчення купальських свят і літніх весіль, а також підготовку до сінокосу.

Готуючись до свята, люди наводили порядки в своїх будинках і дворах, робили букети і вінки з різних польових квітів, з якими потім йшли на церковну службу. Також в цей день пекли коржі, які в народі називалися мандариками, в честь подорожей по світу святих апостолів Петра і Павла, і влаштовували справжні свята з піснями, танцями та змаганнями.

В цей день традиційно прийнято було влаштовувати сімейні святкові обіди і проводити час, спілкуючись з близькими на природі.

Разом з святами Аграфени Купальниці та Івана Купала Свято складає єдиний святковий цикл, що знаменує повний розквіт природних сил.

Яке сьогодні релігійне свято

За календарем віряни сьогодні вшановують пам'ять апостолів Петра і Павла. У народі ця дата отримала ще такі назви: Петров день, Петра та Павла, Петрівка, Петровські гуляння.

Іменини: хто святкує День ангела

У неділю, 12 липня, іменини відзначають власники таких імен: Григорій, Павло, Петро.

Читайте також: Яке свято відзначають 10 липня: традиції, заборони та прикмети

Народні прикмети й традиції

 • Якщо на Петрів день ясно, то рік буде хорошим.

 • Якщо дощ ллє, то ще сорок днів буде негода.

 • Дивились на хлібне поле: якщо хліба видалися, то буде відмінний урожай.

 • Якщо вранці є роса, то день буде сонячним. Відсутність ранкової роси віщує дощ.

 • Білі хмари проти вітру підіймаються – до дощу, за вітром йдуть – до відра.

 • Жовті хмари – до опадів.

 • Дощ на Петра – до мокрого сінокосу. Сіно буде жорстке, зате урожай непоганий: два дощу – хороший, три – багатий.

 • На Петрів день співочі птахи перестають співати.

 • Якщо зозуля перестала кувати до Петрова дня – зима буде ранньою, а якщо після – осінь затяжною.

 • З нижніх гілок беріз опадає жовте листя – до швидкого листопаду.

 • Сон з 11 на 12 липня віщий, може здійснитися на сьомий день. Якщо вдень 12 липня вам приснилося щось погане, то будьте обережні, тому що вас чекають неприємності.

Що не можна робити сьогодні

 • Сьогодні не бажано купатися у річках, озерах та інших водоймах.

 • Не рекомендується в день Петра і Павла давати або брати щось в борг.

 • Не варто їсти овочі та фрукти вже з нового врожаю.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook