НБУ розіслав банкам лист, в якому повідомив, що до банківського регулятора звернувся голова Печерського райсуду Києва. У зверненні йдеться, що останнім часом мали місце непоодинокі випадки підробки постанов Печерського суду про розкриття банківської таємниці та проведення виїмки в індивідуальних банківських сейфах, пише газета "Дело".
Індивідуальні скриньки дійсно надійні. Вони добре обладнані і захищені, відкрити сейф можна тільки за допомогою двох ключів, один з яких знаходиться у клієнта. Приміщення, в яких розташовані сейфи, добре охороняються і закриваються, а банк не знає, що зберігається в скриньках. Однак, щоб вичистити вміст сейфу, як виявилося, не треба ламати двері або робити підкоп - можна просто підробити постанову суду.
Банкіри говорять, що виїмка вмісту сейфа без відома клієнта може проводитися в ряді випадків. "Якщо клієнт не повернув ключ протягом 3 місяців після закінчення терміну оренди; у разі крайньої необхідності (пожежа, виробнича аварія); за рішенням суду або інших компетентних органів; у випадку смерті клієнта, за наявності у спадкоємців свідоцтва про право на спадщину", - перераховує директор департаменту пасивних операцій Діамантбанку Лариса Корінь.
Шахраї зосередили свою увагу на варіанті з постановою суду. Юристи відзначають, що це досить складно. Адже, крім того, що треба знати ім'я клієнта банку, у якого є скринька, треба підробити ряд документів. "Подібного роду виїмка може здійснюватися за постановою суду тільки в рамках вже порушеної кримінальної справи. При цьому в постанові суду повинно бути конкретизовано, які саме предмети або документи підлягають виїмці, якщо ж такого уточнення немає, банк може відмовити у видачі вмісту сейфу", - пояснює юрист юрфірми ILF Ганна Жебелева.
Крім того, шахраям треба буде особисто присутнім у банку при виїмці. Адже цей процес повинен проводити слідчий, який веде слідство, або ж його уповноважений (у випадку з шахрайством це підставні особи). "У постанові повинно бути зазначено ім'я слідчого, який уповноважений проводити цю процедуру. Він може доручити цю справу іншому слідчому, але для цього необхідно ще й поручительство", - говорить Ганна Жебелева.
У разі коли скриньку розкрили й псевдослідчі забрали її вміст, повернути його буде складно. "Якщо виїмку провели за підробленими документами, потерпілий буде змушений звертатися з заявою в правоохоронні органи, які і будуть займатися розслідуванням скоєного злочину, пошуком злочинців і вкрадених цінностей", - говорить глава юридичного управління OTП Банку Олег Заморський.
Іншими словами, банк не зобов'язаний компенсувати втрату цінностей, якщо до відшкодування збитків його не зобов'яже суд. "Якщо винен банк, компенсацію він повинен виплатити. Але на практиці питання найчастіше вирішується в судовому порядку", - зазначає начальник служби банківської безпеки Укргазбанку Микола Горобінскій.
повідомляє tochka.net
Коментарі
коментарів немає