У місцевих радах Волинської області з новою силою продовжились процеси міжфракційного «братання» депутатів, що проявилось у створенні нових депутатських груп минулого тижня. Особлива увага на такого роду події у Волинській обласній та Луцькій міській радах.

Але якщо метою створення у грудні 2010 року першоїдепутатської групи у обласній раді під назвою «Нова Волинь» (43 депутати) було формалізувати депутатську більшість, яка утворилась на основі депутатів від Партії регіонів та її сателітів, то нещодавно створені депутатські групи переслідують явно інші цілі.

Так депутатська група у Луцькій міській раді, назва якої «Місто майбутнього» (5 депутатів) створена ймовірно для формування такого собі «нейтрального поля». А сам початковий склад групи, до якої увійшли представники трьох фракцій: Антон Сосновський з ВО «Батьківщина», Олександр Пиза, Микола Дендіберін, Олег Дмитрук з фракції «Фронту Змін» та Андрій Разумовський з «Сильної України», дає можливість зрозуміти, що партійність для участі в групі не є визначальною.

Кому це потрібно? Не секрет, що у міськраді депутати жорстко поділені за партійним принципом і часто саме фракційне рішення, а точніше рішення керівника партійної організації, визначає позицію кожного депутата. Крім того, все більше відчувається поділ депутатського корпусу за рівнем підтримки до міського голови та його політики.

Але в міській раді є і чимало депутатів, яких такий стан речей не влаштовує та які хочуть бути менш політично заангажованими та прагнуть більшої свободи при голосуваннях.

Тому депутатська група «Місто майбутнього» ймовірно буде працювати у двох напрямках:

1.      Створювати додатковий переговорний майданчик для депутатів з різних, часом антагоністичних, фракцій і в такий спосіб впливати на рішення ради;

2.      Надавати «прихисток» депутатам, які в силу різних причин полишать свої партійні фракції, або ж будуть в стані конфлікту зі своїми однопартійцями.

Цілком ймовірно, що незабаром у цій депутатській групі можна буде побачити і позафракційного Віталія Кварцяного і «свободівця» Миколу Яручика, а з часом і менш активних та менш публічних членів фракції ВО «Батьківщина».

До речі, у лідера цієї групи, Антона Сосновського вже є досвід координації міжфракційних об’єднань депутатів, здобутий ще за часів його першої депутатської каденції, тому слід очікувати посилення групи.

Зовсім інші мотиви створення нової депутатської групи у обласній раді. Попри взятий за основу територіальний принцип формування депутатського об’єднання, група «Старовижівщина» є скоріш за все проектом створеним «під депутата» Ігоря Гузя, який і очолив групу.

Спільна опозиційна діяльність примирила колишніх опонентів - Ігоря Гузя та Анатолія Грицюка. Як то кажуть – спільний ворог об’єднує. Тому, участь у групі депутатки від ВО «Батьківщина» Валентини Блінової є скоріш за все партійним дорученням.

Керівництво ж у групі дасть можливість І.Гузю бути членом колегії ради та створить додаткові можливості для критики діючої влади, що на руку Анатолію Петровичу Грицюку.

Правда дивує непрофесійний, як для депутатів двох скликань, підхід до формування групи. Адже з юридичної точки зору, група не може вважатися створеною, оскільки про свій вхід до неї заявили лише два депутати з необхідних п’яти!!! І ця норма записана не лише в регламенті обласної ради, а й в п.1 ст. 26 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Невже обласні обранці цього не знали? Чи можливо вирішили, що будь-який привід для самореклами є прийнятним? Проте ще більше питань до голови обласної ради та його апарату, які не перевірили наявність усіх необхідних передумов для оголошення на сесії інформації про створення групи.

Тепер для дотримання законодавчої норми групі «Старовижівщина» терміново слід шукати ще трьох депутатів. Скоріш за все це будуть представники ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода», які в такий спосіб допоможуть своїм колегам «зберегти обличчя». Натомість, інші депутати, в т.ч. зі складу «регіональної» більшості, навряд чи підпишуться під цією ініціативою.

 

ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» http://www.cpaec.org.ua/