
Відповідно до ухваленого закону, вибори депутатів здійснюватимутьсяза змішаною системою: 225 депутатів обиратимуться на основі пропорційної системи за закритими національними списками політичних партій; 225 депутатів – у одномандатних мажоритарних округах. Закон встановлює5% виборчий бар’єр для участі партій у розподілі мандатів депутатів за пропорційною складовою. Участь виборчих блоківу виборах відповідно до цього законуне передбачена.
Ми не будемо детально зупинятись на плюсах та мінусах цього закону. Провідні українські експерти вже дали йому оцінку, а позиції провідних українських політиків відображені у загальноукраїнській частині цих підсумків. Лише зазначимо, що представники як провладного табору, так і парламентської опозиції вбачають у прийнятті цього закону свою перемогу. Як буде насправді побачимо за рік.
Наразі спробуємо коротко зупинитись на передвиборчих перипетіях, які мають місце зараз, або матимуть місце у найближчому майбутньому у Волинській області.
Швидше всього, що на Волині буде утворено 5 мажоритарних одномандатних виборчих округів, хоча за окремою інформацією з столиці їх може бути і 4. Скільки округів насправді утворить ЦВК і в якій конфігурації стане відомо ближче до літа. Потенційні кандидати розраховують, що округи матимуть таку саму конфігурацію, як і на парламентських виборах 1998 і 2002 роках.
Однією з особливостей виборчої кампанії 2012 року стане те, що кандидати зможуть одночасно балотуватись як за партійними списками, так і в мажоритарних округах. Така опція була передбачена на виборах у 1998 році, але ліквідована Конституційним судом для виборів 2002 року. Тому варто очікувати, що ряд місцевих політиків будуть включені і у виборчі списки, і балотуватимуться в округах, таким чином збільшуючи власні шанси і шанси своїх партій на проходження до парламенту.
Спираючись на результати місцевих виборів 2010 року, можна сміливо припустити, що шанси на подолання 5-ти відсоткового бар’єру на Волині мають ВО «Батьківщина», Партія регіонів, ВО «Свобода» та «Фронт Змін». Значно менші шанси подолати передвиборчий бар’єр у регіоні є в «Нашої України», Народної партії (якщо вона самостійно піде на вибори), партії «УДАР» Віталія Кличка та комуністів. Всі інші партії можуть претендувати на максимум 1-2 % підтримки волинян. Ми вважаємо, що голови обласних організацій «Батьківщини», Партії регіонів та «Свободи» (відповідно Анатолій Грицюк, Олександр Башкаленко та Анатолій Вітів) мають усі шанси опинитись у прохідних частинах виборчих списків своїх політичних сил.
Щодо мажоритарних округів то тут ситуація наразі доволі заплутана. Непогані шанси стати депутатами можуть мати «ставленики» голови ОДА Бориса Клімчука, але це не обов’язково висуванці від Партії регіонів, оскільки закон допускає самовисування у мажоритарних округах. За право заручитись підтримкою «губернатора» та вертикалі органів влади вже точитиметься боротьба серед потенційних кандидатів. До кандидатів, що розраховують на підтримку влади, і які вже опрацьовують виборчі округи можна сміливо зарахувати представників групи компаній «Континіум» Ігоря Єремеєва та Степана Івахіва (округи з центрами в Маневичах та Горохові), власника агропромислової групи «Пан Курчак» Сергія Мартиняка (Горохів), бізнесмена з Володимира-Волинського Сергія Ковальчука (по відповідному округу), народних депутатів Григорія Смітюха (Ковель) та Ігоря Палицю (Луцьк), а також деяких інших осіб.
Висуванцям від влади опонуватимуть представники опозиції. Якщо вірити заявам лідера «Фронту Змін» Арсенія Яценюка, то можна очікувати, що представники опозиційних партій висунуть на мажоритарних округах єдиних узгоджених кандидатів. Проте, ми мало віримо у таку можливість. Вже зараз можна спостерігати боротьбу всередині партій за право бути висунутим в мажоритарних округах. Найбільше від такої внутрішньої боротьби вже потерпає «Батьківщина», яка має найвищий рейтинг у регіоні. Для прикладу, вже зараз представники цієї політичної сили (Григорій Пустовіт та Олександр Свирида) ведуть боротьбу за право висуватись у Луцьку. В інших округах ситуація подібна. В умовах коли з’являться достойні кандидати від «Свободи» та «Фронту Змін» узгодження опозиційних кандидатів стане ще проблематичнішим.
В той же час підтримкою як влади так і опозиції можуть спробувати заручитись так звані «парашутисти» - кандидати зі столиці, які вже виборювали на Волині депутатські мандати - «фронтовик» Микола Мартиненко (Ковель) та «нашоукраїнець» Сергій Бондарчук (Горохів).
Окремо варто аналізувати шанси на участь та перемогу у парламентських виборах міських голів. Так, Микола Романюк, який отримав хорошу підтримку на минулорічних виборах у Луцьку уже заявив, що не буде балотуватись у парламент. У свою чергу міський голова Ковеля Олег Кіндер заявив, що прагне поборотися за мандат народного обранця. До старту виборчої кампанії ще є час, тому можна очікувати, що наміри очільників органів місцевого самоврядування в силу різних обставин можуть змінитись.
Наразі варто підвести риску в цьому невеличкому аналізі. Закон про вибори є, отже політики займають стартові позиції. Ми в свою чергу будемо відслідковувати підготовку та перебіг виборчого процесу. У наступних випусках наших підсумків та спеціальних матеріалах буде приділено більше уваги як електоральним перспективам окремих партій, так і конкуренції та шансам кандидатів у одномандатних виборчих округах.
Підготовлено експертами ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» з метою якісного інформування політично свідомої громадськості про ключові політичні події держави, області та міста. При підготовці даного матеріалу використовувалась інформація всеукраїнських та місцевих друкованих і електронних засобів масової інформації (pravda.com.ua, unian.net, interfax.ua, volynnews.com, pravda.lutsk.ua, vip.volyn.ua, zik.ua, p-p.com.ua), офіційних інтернет сайтів органів державної влади та місцевого самоврядування (voladm.gov.ua, volynrada.gov.ua, lutsk.ua).
Коментарі
коментарів немає