24 лютого – 55-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 310 днів (311 у високосні роки).

Читайте також: Українці цієї весни отримають додаткові вихідні: скільки відпочиватимуть

Іменини

24 лютого День ангела святкують: Влас (Власій Севастійський), Дмитро, Федора, Захар, Всеволод, Гаврило, пише "inLviv".

24 лютого українцями прийнято відзначати день Власія Севастійського – святого, шанованого у лику священномучеників, єпископ міста Севастія в римській провінції Каппадокії.

Одне з найпопулярніших народних свят. Свій початок веде від слов’янського бога Велеса або Волоса – бога достатку, охоронця худоби на землі і пастуха небесних стад. Його згадує автор "Слова о полку Ігоревім", у якому він називає Бояна Велесовим онуком. На цій підставі робиться висновок, що Велес був також покровителем поетів.

З прийняттям християнства Велеса заступив священомученик Власій, єпископ міста Севастії, якому за приналежність до християнства близько 316 р. відрубали голову.

Святий Влас, як і Георгій, вважається захисником і покровителем домашніх тварин. Літні люди подейкували, що Влас у цей день пильно наглядає за тваринами, и тому чоловіки нагадували своїм жінкам: "Дивіться, молодиці, щоб завтра принесли раненько водиці з криниці!". Нею наповнювали пляшечки, вкидали туди шматочки воску зі страсної свічки і ставили на покуть, де вона мала стояти три дні. В цей час Влас освячував її. Потім частину води вливали в криницю, а рештою скроплювали тварин.

Крім того, ті господарі, в яких було чимало худоби, спеціально замовляли молитву, після цього з іконою і святводою ішли до стайні, щоб благословити тварин. Під час молебня освячували і свічку, якою лікували хворе горло.

Після Власа невдовзі наступав піст, а отже і закінчувалися весілля. З цього приводу казали: "Оляся на заміж не ласся".

24 лютого: традиції та звичаї дня

Після Власьєвим дня сильні зимові холоди відступають. У народі вважали, що біля цього дня буває 7 морозів: 3 доби до Власія, 1 на Власія і 3 – після. Люди говорили: "Власій прийшов, роги з зими збив".

Власівські морози – найсильніші, але вони пройдуть і зима завершиться, звільняючи місце довгоочікуваній весні. Часто в останні зимові дні спостерігалася сильна заметіль. Селяни про неї говорили: "Зима дитя шукає".

Наші пращури вшановували святого Власія як покровителя рогатої худоби. Самого мученика прозвали в народі "коров’ячим богом", а Власьев день – "коров’ячим святом". Ікони із зображенням Власія встановлювали в хлівах і корівниках для благополуччя худоби.

Читайте також: "Пішли вони на х*й!": Кива жорстко оскандалився зі святкуванням 23 лютого

Щоб уберегти скотину, 24 лютого намагалися не працювати. У народі вірили, що на Власія домовик коней заїжджає. Щоб убезпечити коня від мук домашнього духу, до нього прив’язували батіг, онучі і рукавиці.

Домашнім улюбленцям в цей день давали кращі корми, доглядали за ними, прибирали в хлівах. До церкви приносили спеціально випечені короваї житнього хліба, які освячували водохресною водою. Повернувшись додому, господині годували таким хлібом всіх домашніх тварин. Ще селяни приносили в церкву коров’яче масло і клали його перед образом святого. Говорили: "У Власія навіть борода в маслі".

Для збереження худоби від хвороб, псування, пристріту здійснювали обряд "Опахування села". Вважалося, що в цей період бушує нечиста сила.

Крім обрядів для благополуччя худоби проводили акції землеробського характеру. 25 лютого на ранковий мороз виставляли пряжу і зерно, призначене для посіву. Вірили, що пряжа стане біліше, а зерно, займане морозом, дасть хороший урожай.

Прислів’я та приказки:

  • Святий Влас збиває ріг з зими.

  • Проллє Влас масельце на дороги – пора зимі налягти на ноги.

  • Пролив Улас олії (води) на дороги – пора зимі збирати ноги.

  • Із Власового дня санний шлях закінчується, а корова боки гріє. 

  • Пройде святий Влас – пильнуй всякий сказ (починали готуватись до весняно-польових робіт, вносили добрива на лани "по мерзлому льоду").

  • У святого Власія – борода у масельці.

  • Прийшов Влас – з печі злазь.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook