У Нововолинську середня сума благодійного внеску становить 20 гривень щомісячно: 10 – на групу, 10 – на заклад. У Нововолинську - дев’ять дитсадків. Навіть якщо благодійністю займається лише половина з батьків, то в рік такий внесок сягає до 200 тисяч гривень, - пише ПроНовік.

Про це стало відомо під час відкритої зустрічі з начальником управління освіти Нововолинської міської ради Миколою Остапюком.

Питання благодійних внесків у дитячих садочках озвучив Юрій Єлева. Із запитами від батьків звернулися до «головного освітянина» і депутати.

«Благодійні внески не є обов’язковими, – одразу відзначив очільник освіти Микола Остапюк. – Якщо хтось із батьків не хоче їх сплачувати, а його змушують – звертайтеся особисто до мене, і я втручуся у ситуацію. Застосуємо жорсткі методи».

Відповів начальник управління і на запитання депутата Андрія Самкова: Чому батьки у дитячих дошкільних установах, сплачуючи благодійні внески, ще й на гуртки здають гроші?

«Платні гуртки є виключно додатковою освітньою послугою, – повідомив Остапюк. – Їхній перелік затверджений виконкомом окремо. Якщо батьки вважають, що дитині вивчення англійської піде на користь, то записують її на гурток іноземних мов. Якщо подобаються танці – на хореографію. До участі в гуртковій діяльності нікого не силують. Хоча попитом вони користуються. Проблем тут не бачимо жодних».

За ініціативи батьків, у реєстр досудових розслідувань нещодавно було внесено справу стосовно діяльності завідувача ДНЗ №6. Це стало причиною кримінального провадження.

«Працівники навчальних закладів не мають жодного стосунку до коштів, які збирають батьки,» – каже Остапюк. Споживачі освітньої послуги заявляють протилежне.

Багатодітна мама Ірина розповідає про неодноразовий досвід спілкування із працівниками нововолинського дошкілля. Жінка зізнається, що не проти платити благодійні внески, але не завжди має таку змогу. Натомість несплата цих коштів, за словами матері п’ятьох дітей, сприймається працівниками дитсадка як вияв глибокої неповаги і несе із собою відповідне ставлення та психологічний тиск.

«Не знаю ситуації достеменно і того, в якому дитсадку конкретно мав місце такий випадок, але хочу сказати, що мабуть – це звичайне непорозуміння, – коментує цей випадок завідуюча ДНЗ №9 Ярослава Івашко. – Вихователь не тим тоном сказала, а хтось із батьків не так потрактував її слова і все – з’явився скандал. Думаю, в таких випадках треба звертатися до завідуючої закладу, аби розібратися в ситуації на місці. Здебільшого це прояви проблем усередині колективу».

У спілкуванні із батьками дошкільнят виявилося, що вони не стільки проти самих благодійних внесків, скільки проти непрозорого їх використання. Адже система працює наступним чином: благодійні внески, сплачені батьками, надходять на спеціальний рахунок, окремо створений управлінням освіти для кожного дитсадка. Навіть завідувач прямого доступу до нього не має. Гроші надходять з управління після того, коли дитяча установа звертається із відповідною потребою.

Сергій МОРОЗ, директор школи№1-колегіуму:

«Скажу прямо – без участі батьків освіта в нинішніх умовах не виживе. Це знає кожен педагог. Адже фінансування, яке ми отримуємо, покриває лише витрати на комунальні послуги та заробітну плату. Як розвиватися в таких умовах? Як поповнювати матеріально-технічну базу, аби йти в ногу з часом, а не пасти задніх? Лише через співпрацю з батьківськими колективами.  У нас в колегіумі вони до цього питання ставляться з неабияким розумінням. Створена піклувальна рада. Вона визначає ті речі, які потребують фінансової співучасті батьків. Наприклад, це може бути ремонт столової чи закупівля комп’ютерів у клас. Часом нам допомагають і спонсори. Зрештою, кожен, хто робить благодійні внески, знає, що інвестує у найдорогоцінніше – розвиток своєї дитини. Результати успішності наших вихованців, думаю, вам це підтвердять».

Ярослава ІВАШКО, завідувач Дитячого навчального закладу №9:

«Благодійні внески у дитячих садочках – необов’язкові. Прикладом цьому є ті батьки, які їх не сплачують усі чотири роки, доки діти відвідують наш навчальний заклад. Хоча здебільшого батьківські комітети відносяться до цього питання з розумінням».

Юрій СИРОТЮК, депутатська група «Спільна думка»:

«Працюючи в депутатській комісії, яка відає освітніми питаннями, побіжно зіштовхнувся з питанням благодійних внесків. Вважаю, що батьки вони повинні отримати необхідні важелі контролю над тими коштами, які вони здають. Усі рахунки мусять бути доступні для ознайомлення з їхніми балансами. Було б добре, аби батькам роздавали друкований звіт про використання тих коштів, що надійшли. Думаю, це б зняло багато питань».