Законопроект про вищу освіту – як нове дихання для української системи навчання. Він дає повноваження студентам, розширює автономію вишів, породжує між ними чесну конкуренцію і робить акцент не на «корочку», а на знання, вміння та їхню практичність, - пишуть Факти.

Диплом є – а навичок жодних. Для українських працедавців майже завжди випускник вишу – не надбання, а тягар. І мало хто погоджується платити гроші за те, щоб навчати новачка.

Ось чому законопроект «Про вищу освіту» має переломити хід освітньої історії. Його розробляли майже рік і внесли 950 поправок.

Виші перевірятимуть незалежні агенції, а університет абітурієнт обиратиме ще перед складанням ЗНО. Це зробить прозорішим вступ, і не залишить місця маніпуляціям зі списками.

Відтак виші самі боротимуться за студентів із вищими балами. Тому передбачається, що кількість навчальних закладів 3-4-го рівнів акредитації зменшиться.

Підвищиться конкуренція і між викладачами. Студенти самі обиратимуть чверть предметів, які хочуть вчити.

А ще студенти впливатимуть на вибори керівництва. Ректорів, деканів та навіть завідувачів кафедр обиратимуть не більше ніж на 2 терміни. Так завершиться ера безкарних князьків з необмеженою владою.

Водночас виші отримують більше автономії, адже кожен заклад сам визначає специфіку свого навчання. До того ж, зменшить бюрократичну тяганину і унеможливить чимало корупційних схем, коли всі виші країни залежать від монополіста – Міністерства освіти.

А ще закон зробить нашу освіту пізнаваною. І полегшить обмін викладачами та студентами. Приміром, нині викладати в Україні не може жоден Нобелівський лауреат. Хоча б через те, що його мають півроку перевіряти на відповідність рівню нашої освіти.

До того ж, і достойну зарплату запропонувати важко. Тепер бар’єри буде знято, і виш сам зможе поборотися за світових світил. Зберігатимуть місця і за студентами, які на деякий їдуть час навчатися закордон.

Нині держзамовлення на фахівців формується виходячи з торішніх показників і конкурсу працевлаштування. Якщо виш не випускає затребувані кадри, держзамовлення зменшується на 20%. Так виш сам підтверджує свій статус.

Розглядатимуть законопроект вже у четвер. І при позитивному рішенні, у нього є всі шанси здійснити революцію в Українській освіті.

ВІДЕО МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ