Благодійні внески в фонд школи – явище, до якого звикли. Особливих проблем, кажуть лучани, з цим не виникає. 56 гривень добровільного внеску, які, до прикладу, сплачують у школі №9, - сума невелика. Однак дивують підходи керівництва у випадку, якщо родина тимчасово не має змоги сплатити цю суму. «Несіть довідку, що сім’я малозабезпечена», - кажуть дитині в адміністрації школи. Стоп! А як же терміни «благодійний внесок» та «безкоштовна освіта»?
Так, до Інформаційного агентства Волинські Новини звернулась лучанка, запитуючи, чи законно з боку адміністрації школи вимагати кошти за навчання дітей. Роз’яснивши читачеві правову сторону питання, редакція агентства вирішила, що тема є актуальною і для багатьох інших наших українців, чиї діти відвідують школу.
Читачка Олена (ім’я жінки змінене з огляду на побоювання упередженого ставлення до її дитини після виходу матеріалу) обурилася, що батьківські збори в ЗОШ №9 тепер нагадують, цитуємо «сектантське зібрання», де виступає класний керівник з повідомленням про необхідність внести кошти на ті чи інші потреби школи, після чого батьки, які мають при собі озвучену вчителем суму, здають її та розходиться.
При цьому, зі слів лучанки, на батьківських зборах вже не приділяється увага обговоренню морально-психологічного клімату в класному колективі, особливостям розвитку учнів, на поведінку яких, можливо, слід вплинути. Олена зазначає, що «обов’язково» батькам учнів слід сплачувати щомісячно 50 гривень (25 на фонд школи та 25 на фонд класу), а також 4 гривні на прибиральницю та 2 гривні на оплату послуг охорони.
Читачка зауважує: доходило до такого, що коли вчитель після нагадування дитині про необхідність сплатити кошти у фонд школи чув у відповідь, мовляв, наразі вдома проблеми з грошима, казав, що в такому разі слід надати довідку, що сім’я є малозабезпеченою. Такий папірець просять, оскільки керівництво навчального закладу нагадує вчителеві про «неповноту класного бюджету». Гроші невеликі, утім питання – в іншому: про які довідки мова?
Юристи переконують: будь-які вимоги з боку працівників неприватних середніх шкіл сплачувати кошти у зв’язку із навчанням дітей є НЕЗАКОННИМИ.
Зокрема безоплатність середньої освіти в нашій країні регламентована статтею 53 Конституції України. Тут зазначено, що держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Така сама норма передбачена і в частині 1 статті 6 Закону України «Про загальну середню освіту», де прописано, що громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.
В управлінні освіти Луцької міської ради (органу, який здійснює керівництво зокрема школами міста) на прохання роз’яснити правову позицію установи щодо обов’язковості сплати будь-яких коштів за навчання учнів середніх шкіл, відповіли, що плата за навчання учнів шкіл комунальної форми власності Луцька не справляється, виключенням є лиш школа-інтернат.
Чиновники також зауважили, що благодійна допомога батьками учнів здійснюється виключно на добровільній основі, у відповідності до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Отож, батькам учнів середніх шкіл, які не поділяють підхід щодо обов’язковості сплати коштів у зв’язку із навчанням їх дітей, рекомендуємо нагадувати вищевказані норми закону представникам навчальних закладів, які висувають подібні вимоги.
Маємо надію, що адміністрація та вчителі середніх шкіл згадають, що фонди, які утворюються у навчальних закладах, є благодійними, а батьки учнів можуть сплачувати в них кошти лише добровільно, в міру своїх можливостей і бачення доцільності їх подальшого використання, а не у зв’язку із острахом можливого упередженого ставлення до їх дитини.
Коментарі
XXL
05.12.2014 10:08:53
Зате у директора згаданої школи все "схоплено" в Луцькій міськраді...
XXL
05.12.2014 10:11:39
та й в прокуратурі...
Лучанка
05.12.2014 11:01:54
А чому б не відправити хапугу Дубину змивати Ганьбу в АТО?
???
05.12.2014 21:59:39
Чесно кажучи - не зрозуміло, що діється. За старого директора, майже щоденно вчителів збирали на наради і питали, чому класні керівники мало зібрали грошей. У цьому році ще не було й півслова про гроши. Звідки пішла інформація про побори? Чому Дубина - хапуга? Невже новий директор настільки неадекватний, що на четвертому місяці роботи стане підставляти себе під приціл преси? Якщо якась вчителька проявляє "ініціативу" по збору грошей, то нехай з нею розбираються. Називайте конкретні прізвища, присилайте перевіряючих. Хто винний - нехай відповідає. А так, огульно поливати брудом - зразу виникає питання: а кому це вигідно?