Вочевидь, луцьких бізнесменів не зачепила фінансово-економічна криза, яка накрила Україну. Про це, зокрема, свідчить те, що у місті, немов гриби після дощу, ростуть усілякі торгові та розважальні центри, салони краси та оздоровчі комплекси. Якщо ж проїхатися містом, можна нарахувати кілька десятків новеньких забудов комерційного призначення, а також низку об’єктів, які піддались реконструкції. Раз-по-раз у Луцьку відбуваються помпезні відкриття торгово-розважальних центрів з урочистим перерізуванням стрічок. На сцені не гребують з’являтись не тільки самі бізнесмени та забудовники, а й чиновники та депутати, від яких неабияк залежала доля зведення чергового комерційного об’єкту. Разом з тим, усе це активно висвітлюється у ЗМІ на правах реклами, а влада до усього ще й подає це під соусом «соціально-відповідального бізнесу». Тож усі лише плескають в долоні і потирають руки, потішаючись з того, що лучанам можна так легко замилити очі. Так-так. З огляду на усе складається враження, що бізнесмени та чиновники між собою вже все давно поділили, а людей просто «пошили в дурні».

Мова нині піде знову ж таки про землю, яку міська рада так активно роздарює та продає за безцінь вигідним бізнесменам. Саме вигідним, адже простому підприємцю, який намагається чесно вести свою справу – навіть шматка землі під торгову ятку не видадуть запросто так. Натомість багатії розкуповують міські землі цілими гектарами, не гребуючи навіть зеленими зонами та узбережжями місцевих річок.

Так, у жовтні 2012 року міський голова Микола Романюк брав участь в урочистому відкритті торгово-розважального центру «Сіті-Парк» на проспекті Волі, 49а. Новий комплекс з магазинів на рекреаційній зоні збудував такий собі Андрій Покровський, якого в місті знають радше як власника мережі гральних закладів «Альфа-Казино». Саме він був у числі забудовників, якого урочисто віднесли до числа благородних бізнесменів. Мовляв, от бачте, і річку очистили, і територію облагородили, і сходинки облаштували при спуску до річки Сапалаївка. Тож, показавши таку красу і позойкавши від захоплення, ніхто навіть не спромігся з’ясувати, на якій же землі було зведено цілий торгово-розважальний комплекс. Звісно, для годиться людям порозповідали про те, що земля в заплаві річки була зовсім непривабливою, однак знайшовся такий бізнесмен, який розчистив усе та облагородив за власний рахунок. Натомість йому дали землю під будівництво «Сіті-Парк». І тут варто копнути глибше.

Як виявилось, заплаву річки Сапалаївка розчищували кілька років у рамках цілої програми, яка фінансувалась з державного бюджету. А що ж до «непривабливої» земельної ділянки (у самісінькому центрі міста поблизу Київського майдану), то, як виявилось – вона вже у приватній власності. І тут автоматично виникає питання, а яким чином та на яких підставах Андрій Покровський та його бізнес-компаньйони отримали цю землю у приватну власність.

Тож свого часу журналісти інтернет-видання «Під прицілом» надіслали міському голові Миколі Романюку інформаційний запит з проханням роз’яснити, на яких підставах на даній земельній ділянці було зведено ТРЦ «Сіті-Парк», яким чином земля потрапила у руки забудовників і чи проводився аукціон або конкурс на продаж землі за адресою Проспект Волі, 49а. У відповідь заступниця міського голови Лариса Соколовська написала, що конкурс на визначення переможця для забудови цієї земельної ділянки не проводився, оскільки для отримання містобудівних умов та обмежень були надані державні акти на право власності на земельну ділянку.

Тож Лариса Соколовська детально роз'яснила про те, що їм були видані містобудівні умови та обмеження на забудову земельної ділянки (для будівництва торгового центру), а також декларації про початок виконання та інші документи дозвільного характеру. Однак чиновниця так і не повідомила, яким чином Андрій Покровський отримав на руки ті ж таки державні акти на право власності на земельну ділянку. Ба більше, Лариса Соколовська жодним словом не обмовилась про те, на яких підставах і в якому порядку виділялась земельна ділянка забудовникам «Сіті-Парку».

Як нам вдалось з’ясувати, забудовником торгово-розважального центру «Сіті-Парк» є фірма з однойменною назвою, зареєстрована на бізнес-товариша Андрія Покровського – Гаврилишина Романа Васильовича, сина скандального банкіра-втікача. Саме цей молодий бізнесмен свого часу через скандал свого батька, який обанкрутив «Західінкомбанк» і ошукав вкладників, був змушений змінити прізвище на Пшонка. Тож це дало йому змогу будувати свій бізнес заново.

Разом з тим, на сайті Луцькради в архіві рішень міської ради та виконавчого комітету є низка документів на виділення землі за адресою проспект Волі, 49а громадянину Андрію Покровському. В той же час варто зауважити, що це кілька зовсім різних земельних ділянок. У власність бізнесмени їх отримали за стандартною процедурою – взяли в оренду одну ділянку для будівництва комерційного об’єкту, іншу - для обслуговування. Вже по тому, як свідчать рішення Луцької міської ради, знайдені на офіційному сайті, їм без торгів та аукціону… продавали в одні руки. Ще до того, Андрію Покровському надавали на цьому ж місці земельну ділянку в користування на умовах оренди. Ба, навіть у 2011 році він провів зміну цільового призначення.


Зокрема, наразі є 3 зовсім різних рішення міськради «Про продаж громадянину Покровському Андрію Володимировичу у власність земельної ділянки для обслуговування магазину на проспекті Волі, 49а» від 26.03.2013 року. Таким чином, в рішеннях вказано 3 зовсім різні земельні ділянки, площею:
0,0041 га (за кадастровим номером 0710100000:11:037:0037, для обслуговування магазину),


0,0140 га, (за кадастровим номером 0710100000:11:037:0038, для обслуговування магазинів)


0,4390 га, (за кадастровим номером 0710100000:11:037:0040, для обслуговування кафе та будівництва об’єктів культурно-оздоровчого призначення).


Так, наприклад першу ділянку продали Андрію Покровському за 13 555 гривень, другу – за 45 970 гривень, а третю аж за 1 231 088 гривень. Для цього навіть робили звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки. Та найцікавіше тут не це, а те, що вказаними кадастровими номерами… в онлайновій кадастровій карті відсутня будь-яка інформація. Фактично таких ділянок – не існує.


Вочевидь, міська рада, готуючи рішення до сесії навіть не спромоглася перевірити достовірність інформації і правильно вказати кадастрові номери ділянок, які фактично вже були продані. З іншого ж боку, складається враження, що це зроблено навмисно, аби і в рішенні було вказано по закону дані про земельні ділянки і якщо у когось виникнуть якісь питання – показати «Так ось же ж ті ділянки навіть на кадастровій карті вказані».

Натомість на місці розташування ТРЦ «Сіті-парк» є кілька земельних ділянок, які знаходяться у приватній власності, однак їхня площа – значно відрізняється від тих, на які були видані рішення. Звісно, можна припустити, що на карті є певні неточності, та допущені якісь описки. Однак не могло таке статись одразу з трьома ділянками за одним місцем розташуванням, які в один день були продані одному й тому ж бізнесмену. Тож стає очевидним, що такі опечатки – не прикра випадковість, а швидше за все – спланований хід для відводу очей від реального розміру земельного наділу, який так щедро вкраяв міський голова з депутатами під «соціально-відповідальний» бізнес.
Та ще цікавіше є те, що наразі біля самої річки Сапалаївка одразу зліва від ТРЦ «Сіті-Парк» розпочалось нове, масштабне будівництво. Тут на повну працюють бульдозери та крани, робітники вже укріпили прибережну зону і територію біля будинку № 49, за яким виднівся обрив. Потрапити на територію будівництва нам звісно не вдалося, та від сусідів нам вдалось дізнатись, що це зводиться друга черга будівництва ТРЦ «Сіті-Парк».


За даними, наведеними в онлайновій кадастровій карті, тут визначено земельну ділянку площею 4101,24 кв.м. (0,41 га) за номером 0710100000:11:037:0042, яка знаходиться у приватній власності. Цільове призначення наділу біля самої річки Сапалаївка - для обслуговування кафе та будівництва культурно-оздоровчого призначення.

Однак серед рішень міської ради немає схожого, яким би виділялась земельна ділянка поруч з ТРЦ «Сіті-Парк» такої площі і з таким кадастровим номером. Тож хто насправді тут будується – лишається лише здогадуватись. Разом з тим, невідомо куди дивляться органі міської влади та стражі закону, які б мали спочатку перевірити усі документи, рішення та дозволи на відповідність. 

Вочевидь, скоро поруч з ТРЦ «Сіті-Парк» ще й з’явиться культурно-оздоровчий комплекс. І з огляду на усе – забудовниками є ті ж самі власники торгово-розважального центру – бізнес-товариші Андрій Покровський та Роман Гаврилишин. Ось такий в нас «соціально-відповідальний» бізнес, який арами та гектарами розкуповує землі в самісінькому центрі міста.

Отож, і цього разу вийшло, як у тій казці: давали землю для будівництва хатини, а замість неї виросли цілі хороми. Звісно, таке диво стає реальним, якщо сам міський голова, немов золота рибка, виконує кожну забаганку комерсанта. При чому ще раніше, ніж той встигне про неї подумати. Хто тут в результаті залишиться біля розбитого корита - далеко відповіді шукати не треба. Попри нові обличчя влади та нові заманливі обіцянки, вершки знімаютимуть ті ж багатії, а громаді, як завди, залишається мовчки на це дивитися.