Міський голова Микола Романюк підписав розпорядження «Про відродження історичної традиції Луцького кликуна». Згідно із ним затверджено Положення про історичну традицію Луцького кликуна і ритуал сурмління та проголошення кликуном важливих для міста подій з В'їзної вежі Луцького замку. Про це повідомляє відділ інформаційної роботи міської ради.

Положення про історичну традицію Луцького кликуна і ритуал сурмління та проголошення кликуном важливих для міста подій з В'їзної вежі Луцького замку

1. Загальні положення

Кликун (або глашатай) – давня професія, яка полягала в інформуванні жителів міст доби Середньовіччя (XV-XVIІ ст.). Кликуни повідомляли населенню найрізноманітнішу інформацію: про вшанування уславлених полководців, про прибуття в місто чужоземних послів, про чергову роздачу хліба або грандіозну циркову виставу, про виклик громадян у суд, про винесення вироків і виконання страт, оголошували королівські укази, сповіщали городян про збір податків тощо. Будь-яка важлива юридична справа підлягала «обволанню» кликуном у людних місцях. У Луцькому замку кликуни, окрім іншого, стояли на нічній варті та «кликали» – постійно перегукувалися, а в разі пожежі чи нападу ворогів били на сполох. Звідси пішла місцева назва професії - Кликун (далі кликун).

2. Мета діяльності кликуна

2.1. Ідея відродження історичної традиції і популяризації кликуна полягає у тому, щоб:

- сприяти здійсненню історико-культурних розвідок в царині краєзнавства;

- увіковічнити давню та шановану професію Середньовіччя;

- відродити і зберегти культурну спадщину та історичні традиції нашого міста;

- створити унікальну туристичну родзинку Луцька;

- сприяти внутрішній і зовнішній промоції Луцька, підвищенню його туристичної привабливості.

2.2. Цільова аудиторія – мешканці та гості міста, туристи.

3. Умови роботи осіб, які будуть виконувати функції кликунів, здійснення ними ритуалу сурмління та проголошення важливих для міста подій з В'їзної вежі Луцького замку

3.1. Ритуал сурмління та проголошення кликунами важливих для міста подій з В'їзної вежі Луцького замку (далі «ритуал») триває щороку з дня відкриття у Луцьку туристичного сезону до свята Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня).

3.2. Додатково ритуал може проводитися у святкові, знаменні та пам'ятні для міста дні; у зв’язку із проведенням важливих заходів та подій (за окремими розпорядженнями).

3.3. У період з дня Відкриття туристичного сезону і до 14 жовтня ритуал здійснюється:

- у будні дні один раз на добу о 12.00 год.;

- у вихідні та святкові дні двічі на добу - о 12.00 год. і 19.00 год.

3.4. Під час обіднього ритуалу кликун тричі сурмить три перші акорди приспіву пісні С. Кривенького «Волинь моя».

3.5. Під час вечірнього святкового ритуалу кликун вигукує слова «вартую», після чого тричі сурмить перші три акорди приспіву пісні С. Кривенького «Волинь моя».

3.6. За потреби під час обіднього і вечірнього ритуалів кликун може оголошувати про певні події чи проведення загальноміських заходів.

3.7. Кликун залучається до проведення культурно-просвітницьких та святкових заходів у місті.

3.8. На комерційній основі, за попереднім погодженням з управлінням туризму та промоції міста, кликун може проголошувати особисту інформацію жителів міста (народження дитини, весілля тощо).

4. Вимоги до особи, яка претендує виконувати функції кликуна

4.1. Чоловік віком від 18 до 50 років.

4.2. Навики гри на духових інструментах.

4.3. Сильний голос.

4.4. Артистизм.

4.5. Володіння інформацією про професію та знання історії Луцька.

5. Винагорода за роботу.

5.1. Оплата роботи кликуна здійснюється відповідно до тристоронньої угоди між виконавчим комітетом Луцької міської ради, адміністрацією Державного історико-культурного заповідника у місті Луцьку і особою, яка виконуватиме функції кликуна.