"А раптом зі мною станеться...", "А раптом зі мною не станеться...". Мабуть, цей стан знайомий усім – ми називаємо його накручуванням.

Читайте також: Фрази, котрі жінці краще не говорити чоловіку

Думки бігають колом

Найнеприємніше в такому явищі, як накручування, в тому, що воно не має конструктивних рішень: думки, одна від одної страшніші, крутяться в голові, але не приводять до логічного результату. Жахи, які нагромаджуються один на другий, залякують, але не пропонують способу вирішити ситуацію на краще, а тільки нагнітають напруженість, яка призводить до стресу. Вони нав'язливі – їх дуже важко позбутися, особливо якщо вони "будять" вас посеред ночі і змушують знову і знову переживати неприємну ситуацію і можливості її розвитку, зазвичай, негативні. Чому подібне відбувається й що робити у таких випадках?, пише ТСН.

"А раптом?!"
Найчастіше накручування відбувається через діяльність нашої підсвідомості: не маючи повної картини того, що відбувається, воно починає доповнювати її власними висновками, яких багато в її глибинах. Приставляючи до умов "завдання" різні обставини, вона намагається прорахувати варіанти розвитку – від простих до катастрофічних. Скажімо, ви не впевнені у своїх знаннях з того чи того предмету і побоюєтеся, що не зможете скласти іспит. Переживаючи через це, ви починаєте себе накручувати: "А раптом мені поставлять двійку? Відправлять на переекзаменацію? Виключать з університету? Доведеться йти працювати! Мама не переживе! Тата схопить інфаркт!" і так далі – припущення, одне страшніше від другого, накручуються одне на одне, як снігова грудка, і ось вже здається, що ситуація вийшла з-під контролю і загрожує серйозними неприємностями. Чи варто говорити, що насправді це не так?

Фактори накручування

Що підштовхує нас до процесу, який ми називаємо накручуванням? Є кілька факторів, які в ньому "винні".

Недовірливість. Недовірливі люди схильні робити з мухи слона – так вже вони влаштовані, що з будь-якої дрібниці вони здатні роздути цілу трагедію. Якщо ви страждаєте від власної помисливості, пам'ятайте: вона всього лише якість вашої психіки і до реальних подій жодного стосунку не має. Те, що ви малюєте у своїй уяві, в життя точно не втілиться, так що і перейматися з цього приводу не варто. Згадайте про це, коли вчергове вас накриє нездоланне бажання перетворити рядову подію у струс для нервів.

Ще краще – спробувати техніку, яка дозволить вам спостерігати за собою з боку. По-перше, вона дозволить вам зрозуміти, як далеко ви можете зайти в процесі накручування себе, і допоможе визначити, де потрібно зупинитися, щоб не перетворити своє життя на перманентне очікування катастрофи. А по-друге, відсторонене ставлення до накручування може абсолютно несподівано! – вас потішити, а сміх – найкращі ліки проти психологічних проблем.

Образа. Найчастіше фактором накручування слугують образи, і діють вони, як правило, безвідмовно. Наприклад, подруга посміялася з історії з вашого життя, яку ви їй розповіли. З одного боку, можна приєднатися до неї і від душі повеселитися, а можна затамувати образу і накрутити себе на сто відсотків: подрузі смішно те, що для вас дорого? Вона робить з вас посміховисько?! Так подруга вона вам взагалі?! Вона зрадниця! А що якщо вона весь час сміється з вас за вашою спиною, обговорюючи вас з іншими вашими знайомими?! Погодьтеся, в такій ситуації можна зайти дуже далеко. Що ж робити, якщо ви відрізняєтеся вразливістю і готові страждати за будь-якого приводу?

Про те, як боротися з образами, сьогодні не говорить і не пише тільки ледачий, хоча правил тут трохи і дотримуватися їх легко. По-перше, потрібно раз і назавжди затвердити: справа не в людині, яка, як ви вважаєте, образила вас, а в вас самих, точніше, низькій самооцінці, що дозволяє вам прийняти її слова на свій рахунок. Так, якщо ви точно знаєте, що у вас прекрасна фігура, жодні зауваження про те, що вам непогано було б сісти на дієту, вас не зачеплять – ви посмієтеся над ними разом з усіма, і не більше того. Підвищуючи самооцінку, ви зробите себе недосяжними для образ, оскільки перестанете сприймати слова оточення в подібному – негативному – ключі. По-друге, якщо ви дуже чутливі і постійно побоюєтеся, що вас можуть зачепити, не демонструйте всім поспіль свої хворобливі місця – за словами Марини Цвєтаєвої, можете не сумніватися – саме в них і вдарять. Оскільки ми взяли за приклад фігуру, яку ви з якоїсь причини вважаєте недосконалою, продовжимо говорити про неї. Наприклад, якщо ви переймаєтеся через зайві кілограми, діліться своїми сумнівами тільки з тими, від кого не очікуєте злих коментарів. І, нарешті, третя порада, яку, напевно виконати найважче: вчіться пробачати своїх кривдників. Далеко не всі роблять це свідомо, швидше за все, люди просто не розуміють, якої моральної шкоди заподіюють їхні слова, про таких зазвичай кажуть: бовкнув, не подумавши. Втім, потрібно пробачати і тих, хто образив вас спеціально: такі люди відіграються на інших через свої внутрішні проблеми – як їх не пошкодувати!

Страхи. Страхи – найбільш поширений привід для накручування. У кожного з нас таких страхів багато, але далеко не всі накручують себе через це. Страхи хороші тим, що з кожним – або майже кожним з них можна боротися – треба просто вибити "ґрунт" у нього з-під ніг. Скажімо, ви не встигаєте вчасно виплатити кредит, і ваша уява малює вам картини одна одної страшніше: в вашу кредитну історію вносять негативні правки, вас заносять до реєстру боржників, до вас навідуються судові пристави і описують майно і, як апофеоз всього цього жаху – у вас відбирають квартиру. Замість того, щоб страждати, перетворюючи на лахміття свою нервову систему, потрібно намагатися вплинути на ситуацію – наприклад, домовитися з банком про відтермінування виплат, застрахувати свій кредит – тоді протермінування буде вам не страшне або знайти гроші і зробити черговий внесок. У такому випадку ваш страх лусне, і від нього залишиться, вибачте за вислів, мокре місце. Правда, для цього потрібно буде докласти певні зусилля, в той час як накручування їх не вимагає. Який шлях – дієвий або пасивний – вибрати, залежить від кожної конкретної людини.

Але що робити, якщо ви не можете жити без страхів – ви бачите їх завжди і у всьому, а ліквідувавши одну загрозу, тут же знаходите нову? Швидше за все, в такому випадку вам не обійтися без допомоги фахівця, який все поставить на свої місця, і приводів для накручування не залишиться.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook