Із початку осені ціни на пальне в Україні зростають як через об’єктивні причини, як-то вартість нафти і курс гривні відносно долара, так і штучні. Левову частку паливного ринку досі контролює держава-агресорка, йдеться в сюжеті ТСН.

Читайте також: На Волині викрили підпільну АЗС

Журналісти порівняли українські цінники на паливо з європейськими та американськими. У Вашингтоні бензин продають галлонами, але якщо перерахувати на літр і гривні, то виходить 22 гривні дизель і А-92 та майже 24 грн за А-95. Сусідня Польща, Варшава: 92-й бензин тут не використовують, дизпаливо в перерахунку коштує 38 гривень, а 95-й так само, як і в Україні, в середньому 35 гривень за літр. Німеччина, Берлін: бензин коштує майже по 50 гривень за літр, дизель – 43 гривні. Така висока ціна зумовлена особливостями оподаткування: третина вартості – це екологічний податок.

Ціни на паливо в Польщі й Німеччині останні два місяці коливалися, так само як і в Україні. Але все в межах 5-10 центів. В Україні ж до об’єктивних чинників додався ще й російський. Наприкінці вересня росіяни і білоруси синхронно призупинили відвантаження дизельного пального: перші перекрили так звану дизельну трубу, по якій солярка йшла до Новограда Волинського, білоруси, своєю чергою, перестали відвантажувати через нібито брак тари для транспортування.

Читайте також: В Україні перевірять правомірність підняття цін на пальне

За останні чотири роки росіяни кілька разів проводили такі демарші, внаслідок чого щоразу ціни злітали одразу на кілька гривень. Аналітики вважають, що це елемент гібридної війни – таким чином сусід-агресор розкачує ситуацію в Україні, а Білорусь йому допомагає. "В умовах збройного протистояння з Росією ні країна-агресор, ні її військові чи політичні сателіти, як Білорусь, не можуть бути надійними поставниками. Україна повинна мати і реалізовувати постійно і достатньо наполегливо програму зменшення залежності", – переконані експерти.

Наразі слід шукати нових постачальників нафтопродуктів і створювати максимально сприятливі умови для внутрішніх виробників усіх видів палива. Поки ж, зокрема, українська армія заправляється дизельним пальним, що виготовляють із російської нафти на нафтопереробних заводах, що належать росіянам.

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter