Завдяки скандалу навколо перенесення Центрального ринку вдалося виявити бота, який поширює серед лучан фейки та вдається до маніпуляцій суспільною думкою.

Читайте також: У Луцькраді повідомили дату примусового демонтажу заборонених споруд

Сила соцмереж

Розповсюдження інформації сьогодні, в еру соцмереж набуло нових форм і значень. Як інформує 24 канал, згідно з результатами опитування, оприлюдненого Internews, у 2019 році більшість опитаних українців дізнаються новини з соцмереж, які вийшли на перше місце, посунувши навіть телебачення.

Соцмережі сьогодні дають можливість не лише так би мовити тримати руку на пульсі подій, але й кожен має можливість висловитися, або ж створити ту ж саму новину чи інфопривід. І якщо з одного боку це – добре, адже інформація стає доступнішою: будь-де, де є інтернет, будь-коли, будь-хто може прочитати новини. То з іншого, соцмережі стали прекрасним майданчиком для маніпуляцій, інформаційних вкидів, розповсюдження фейків. Створивши фейковий акаунт, або ж бота, легко можна поширювати недостовірну інформацію, розпалювати ворожнечу, підбурювати до скандалів, ображати і зводити наклепи.

За кожним з таких акаунтів приховуються звичайні, пересічні люди, чиїсь сусіди, родичі, друзі. І хоч у 2019 році Фейсбук видалив більше мільйона ботів, набагато менше їх не стало. Це ж стосується і луцького фейсбук-простору. Інформаційні вкиди, відверто маніпулятивні і неправдиві повідомлення транслюються і на луцьку аудиторію, пише ІА "Волинські новини".

Як виявили несправжній акаунт

Одна з найбільш обговорюваних тем в Луцьку останніми місяцями – переселення підприємців з Центрального ринку. Численні погрози на адресу депутатів та працівників міськради, протести і пікети – це не весь арсенал методів, якими підприємці намагаються шантажувати місто, аби домогтися свого. Дійшло навіть до відвертих погроз палити машини працівникам міськради, через які поліція розпочала кримінальне провадження.

Маючи власний "оргкомітет", свої подальші плани і дії базарники обговорюють у спеціально створених вайбер-чатах. Нагадаємо, в ЗМІ потрапила частина переписки з такого чату, де підприємці називають себе господарями міста. Та увагу привернув один допис: авторка Аліна просить надсилати їй фото з проблемними місцями замку, а вона буде "писати статті в Теревенях" (під статтями, очевидно, маються на увазі дописи в одній з місцевих спільнот – "Теревені про Луцьк", яка налічує більше 144 тисяч учасників).

"Кидайте мені багато фоток з проблематичними, розваленими, зарослими частинами замку. Я буду статті писати в Теревенях, а ви поширювати волинськими групами і в Поліщука (очевидно, йдеться про те, що інформацію слід публікувати на особистій сторінці радника міського голови Ігоря Поліщука, – ред.). Маша ЛЕННОН та що пише в Теревенях це я. Моя сторінка", – пише користувачка.

 

Бот, який "виділяв" бюджетні гроші

Отже, авторка Аліна в цьому повідомленні зізналася, що має в мережі Фейсбук фейкову сторінку з нікнеймом "Маша ЛЕННОН".

Журналісти проаналізували дописи, які залишає ця користувачка. Відверто маніпулятивні, неправдиві повідомлення, які покликані збурити лучан, набирають десятки коментарів і сіють ворожнечу та неприязнь. В цих дописах немає конструктивної критики, натомість є гучні слова "брехня", "брехун", "знущання" і подібні. Головний напрям дописів – нагнітання ситуації навколо дій міської ради, висловлення недовіри і подібне.

До прикладу, декілька дописів Маші Леннон стосувалися проблеми смороду в місті. В той час, коли одні лучани нарікали, інші об’єднувалися в ініціативні групи і об’їжджали місця, де найбільш інтенсивно відчувався неприємний запах, ця користувачка маніпулювала цифрами. Так, у 2018 році вона розповідала про обіцянку радника міського голови Ігоря Поіщука виділити 5 мільйонів гривень на ліквідацію смороду і закінчення робіт з ліквідації до 15 вересня. Це – фейк. Таких обіцянок не було і такі кошти міською радою не виділялися.

Читайте також: "Ніякого мирного протесту": підприємці Центрального ринку пікетуватимуть Луцькраду

Уже 2019 року в мережі запустили іншу "качку". Та ж Маша Леннон написала, що міська рада начебто виділила 15 мільйонів гривень на ліквідацію смороду.

 

Це – теж фейк. І цю інформацію міська рада навіть спростовувала на сайті. До слова, в одному з наступних дописів цієї ж користувачки 15 мільйонів перетворилися на 15 тисяч.

 

Але маніпуляція все одно спрацювала: лучани обговорювали про те, що "десь чули" про виділення коштів міською радою.

Нагадаємо, одна з головних причин смороду в місті – це діяльність підприємства "БІО ПЕК". І ані 15 тисяч гривень, ані 15 мільйонів з бюджету вирішити ситуацію не допомогли б, адже потрібно або закривати підприємство, або ж модернізовувати систему очищення та фільтрації відходів (що не є в компетенції міськради).

Маніпуляції і бездоказовість

У листопаді та ж Маша Леннон інформує про те, що на території Центрального ринку невідомі гучно увімкнули музику і проводять збір коштів на благодійність начебто з дозволу міської ради і дав добро Ігор Поліщук.

 

Це – теж маніпулятивна інформація. Такий "концерт" дійсно був. Але міська рада його не дозволяла, про що повідомила лучан. Крім того, у компетенції радника міського голови немає прав дозволяти чи забороняти такі заходи в місті. А інформація що хтось бачив документ з "печаткою Поліщука" – неправдива, оскільки такої печатки в міській раді не існує.

Цієї осені, щойно ситуація навколо переселення підприємців з Центрального ринку почала нагнітатися, у тій же спільноті "Теревені" бот Маша Леннон пише: "Ніхто не хоче вкласти гроші в Замок Любарта, щоб привабити туристів. А землю навколо Замку хочуть всі і готові вкласти туди млн".

 

Очевидно, лучанам нав’язують думку про те, що Центральний ринок переносять тому, що комусь приглянулася ця ділянка. Нагадаємо, міська рада планує оголосити всеукраїнський конкурс проєктів облаштування території, які б відповідали атмосфері туристичного старого міста і замку Любарта.

І вже в грудні з того ж акаунту поширюється ще одна неправдива інформація, про те, що місту не потрібні госпіталь, інфекційна лікарня, РАЦС, ринки, дороги, дитсадки.

 

Це – неприкрита маніпуляція і фейк. Адже військовий госпіталь не належить до компетенції міської ради, а підпорядковується Міністерству оборони. Інфекційна лікарня – комунальний заклад Волинської обласної ради, а не міської, але попри це Луцька міська рада виділила 20 мільйонів гривень на ремонт. РАЦС має бути реконструйований під філію ЦНАПУ але зі збереженням зали урочистих подій, уже розроблений проєкт. На ремонт доріг у місті на 2020 рік проектом бюджету передбачено 110 мільйонів гривень (70 мільйонів на капітальний ремонт і 40 – на поточний та утримання).

***

Соцмережі – це чудовий майданчик для спілкування, без якого ми вже не уявляємо сучасного світу. Проте, поширюючи будь-яку інформацію варто пам’ятати про здоровий глузд і вмикати критичне мислення, щоб не потрапити на маніпуляції. Перевіряйте інформацію, адже вона може бути просто вигаданою, а ви виявитеся обведеним навколо пальців.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook