20 травня (7 травня – за старим стилем) відзначається народне свято Купальниця – день вшанування пам’яті святого мученика Акакія, сотника, в православному церковному календарі.

Читайте також: В Україні оголосили штормове попередження (карта)

Як повідомляє Znaj.ua, свято було назване Купальницею через звичай купати 20 травня коней в річці, а Купавницею – на честь гордої квітки, яка в ці дні розпускає свої пелюстки серед тихої води, ховаючись від лугових квітів.

Як з’явилося свято?

Святий Акакій народився в Каппадокії, в родині християнського священика. При імператорі Максиміані став сотником Мартісійского полку. Під час гонінь на християн, Акакій відкрито сповідував свою віру перед воєначальником фірми, за що був відправлений у Фракію, взятий під варту і схильний до тортур. Потім, разом з іншими в’язнями-християнами, Акакій був переведений в місто Візантій, де утримувався під вартою. За наказом проконсула Фалькіана Акакій був усічений мечем у 303 році.святой Акакий

Обряди на Купальницю

Згідно зі звичаєм, в цей день всіх кобил і жеребців, наявних в господарстві, обов’язково потрібно було прогнати по річковій воді (а ще краще – облити нею з ніг до голови). Коней не тільки купали, але також і поїли "сонячної" водою. Вважалося, що це додає їм сил і здоров’я, а також захищає від нечистої сили.

Люди також проводили обряд купання. З раннього ранку вони виставляли на вулицю повні відра води, яка до полудня насичувалася силою сонячного проміння, і нею можна було облити як себе, так і іншої людини. Люди вірили, що заряджена сонцем вода має цілющу чудотворною силою та додає сили, бадьорості і богатирського здоров’я на цілий рік.

Існувала прикмета, що найліпший врожай виходить від чужого насіння, особливо, якщо воно було вкрадено. Тому господарі в цей день ходили одне до одного в гості, та потихеньку намагалися взяти трохи насіння. Оскільки так робили всі, зі збитками ніхто не залишався.

У народі про Купальницю склали прислів’я: "На Купальницу треба часу не упустити, та й сили не розгубити". Також, в той час тривала пора сівби, з яким були пов’язані прикмети "Сей під погоду – їстимеш хліб з кожним роком" та "Посієш в погоду – більше приплоду".Купальница

Читайте також: У ПЦУ показали документ про ліквідацію УПЦ КП

Які ще свята відзначають 20 травня?

Як випливає з церковного календаря, іменини 20 травня Йосипа, Антона та Давида. День ангела також святкують Іван, Семен, Михайло, Степан, Фаддей. Ім’я по святцях для дівчинки – Людмила.

20 травня по народним календарем – День мучениці Килини. У народі цей день називають Килина гречішніци, Килина Комарніца або Килина Купальниця. За народними повір’ями, вода у водоймах в цей день набувала цілющі властивості, насичуючись сонячною енергією.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook