Українські міста та містечка масово прощаються із центральним опаленням. Вимушено, бо більшість мешканців самовільно перейшла на індивідуальний обігрів й утримувати тепломережу з котельнями тепер невигідно.

Читайте також: Українцям роздадуть по 564 грн замість дешевої електроенергії

Чим загрожує розвал теплосистеми, ідеться в спецпроєкті ТСН "Підняти градус".

У Калуші Івано-Франківської області два роки поспіль відрізають від тепла у мікрорайоні. Людям виплатили компенсації від 4 до 10 тисяч гривень, залежно від площі квартири. Але встановити індивідуальний газовий котел коштує понад 40 тисяч.

Одну з котелень називали застарілою, неефективною. Відключити дешевше, ніж модернізувати, казали чиновники. Але наступного року закрили ще одну – значно сучаснішу. Мешканці говорять, що їхнього бажання про те не спитали. У будинку тепер вогко, з’явилася пліснява, на стінках і стелі – конденсат.

У міській раді кажуть, на компенсації для наступних відключених грошей поки немає. А крок вимушений, бо 70% калушан задля економії ще раніше перейшли на індивідуальний обігрів. Тож центральне опалення збанкрутувало.

Читайте також: Шмигаль заявив, що українців переведуть на новий тариф на газ

"На одному стояку може перебувати лише одна квартира без індивідуального опалення. Ремонтувати теплосистему в будинку – орієнтовно 500 тисяч на будинок. Тобто вкладати гроші в модернізацію для 2-3 квартир, які лишились на стояку, ніхто не буде", – пояснив міський голова Калуша Андрій Найда.

Шляху назад і справді вже немає, підтверджують експерти. Половина відключених від тепломережі – це рубікон, і Калуш його пройшов.

"Що більше людей відключається, тим менш ефективною стає послуга централізованого теплопостачання. Але до цього найкраще не доводити. Ми маємо ситуацію, коли решту 30% треба так само відключати", – каже експерт з опалення Андрій Берестян.

Мер говорить, що якщо залишити центральне опалення, то за квартиру доведеться платити 4-5 тис. грн.

Читайте також: У Луцьку деякі будинки платять за опалення більше (відео)

Українські міста та містечка масово прощаються із центральним опаленням. Вимушено, бо більшість мешканців самовільно перейшла на індивідуальний обігрів й утримувати тепломережу з котельнями тепер невигідно. Чим загрожує розвал теплосистеми.

У Калуській мерії кивають на кращі приклади: мовляв, деякі українські міста повністю перестрибнули на індивідуалку і щасливі. 

Трускавець Львівської області від центрального тепла відмовився чотири роки тому. Зберегти теплогін було неможливо, каже колишній мер.

"Давайте будувати нові котельні, нові трубопроводи. Я порахував і це для міста мало вилитись у три бюджети міських", – каже мер Трускавця у 2010-2015 роках Руслан Козир.

Перехід на індивідуалку обійшовся без народних протестів. Мешканці отримали по 5 тис. грн компенсації й витратили гроші на газовий або електричний варіант обігріву. Місцеві кажуть, що рахунки за електричний обігрів удвічі більші, ніж за газовий. А нинішній мер зауважує, що економія все одно виллється в копієчку. Треба міняти вікна у під’їздах, електромережу, розширювати газогони.

"Діаметр труби не справлявся з кількістю газу і на верхніх поверхах прилади обігріву не працювали", – пояснив міський голова Трускавця Андрій Кульчинський. 

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook