Журналісти знайшли розгалужену мережу агітаторів Блоку Петра Порошенка та влаштувалися туди на роботу. Та виявили чимало фактів, які можуть зацікавити правоохоронні органи, йдеться в сюжеті ТСН.

Читайте також: "Копійчані люди": лучанин показав, як Порошенко скуповує електорат (відео)

Знайти роботу агітатором в Україні легко – кілька кліків мишкою, два телефонні дзвінки і вже є запрошення на співбесіду. Вечір ми проводимо в черкаському осередку "Солідарності", де з’ясовують нашу освіту і досвід роботи, пояснюють обов’язки і завдання, оголошують розмір винагороди: "По кількості винагороди – то це 300. Ну... Знову ж так, я не знаю. Питають багато за обіди, як воно має бути, я не знаю". Вранці стартуємо з центру Черкас – о 8:00 тут збираються автобуси з агітаторами. Самі себе вони називають "магами", але чому – ніхто не пояснює. Завдання "магів" на цей день – зібрати підписи за вступ до ЄС.

Але це лише привід. "Спочатку ми беремо підписи, щоби людей не шокувати цими газетами. А потім вручаємо газету, як наостанок. Не забувайте запитувати, за кого ви голосуєте – так, між іншим", - інструктують агітаторів. Основне ж їхнє завдання – зібрати персональні дані жителів навколишніх сіл та з’ясовути політичні вподобання селян. Настанови дає Олена, вона старший "маг": "Коментарів журналістам ніяких не давати, просто одразу йти і займатися власними справами. Бейджик бажано прикривати, тому що там не ваше ім’я. Дивіться, як працюємо: ми – волонтери, ми за це грошей не отримуємо, хто б не питав".

Читайте також: На Волині для підкупу виборців Порошенко створив цілу мережу (фото)

"Маги" вирушають на іржавому бусику, пункти призначення – снла Степанці та Пилява. Щойно виїжджаємо з Черкас, машина ламається, водій просить пасажирів вийти, ремонт триває хвилин зо тридцять. Друга вимушена зупинка в селі Мирне – бусик закипів. Поки водій порпається, нам роздають зошити "мага" для ведення звітності з докладними інструкціями поведінки під час спілкування з електоратом. У зошиті є розгадка чарівної назви – виявляється, МАГ – це абревіатура від "Мобільна Агітаційна Група". У ній працюють люди, які називають себе волонтерами "Солідарності" Петра Порошенка.

Нарешті ми добираємося до села Степанців і йдемо працювати. За вступ до Євросоюзу підписуються без ентузіазму, старожили не дуже розуміють, що взагалі означає ЄС, а в багатьох досі немає мобільних телефонів. Кілька годин блукання селами, останній "маг" повертається до буса. Тепер розпочинається другий етап – заповнення зошита "мага". У нього заносять усі особисті дані респондентів, за кого вони збираються голосувати. Увесь рейд цієї мобільної групи тривав 9 годин.

Далі був навчальний семінар "магів" на Київщині. Робота в них та сама, що й на Черкащині, але платять за неї на 100 гривень більше. Умови теж трошки інші: "400 грн день. Оплата не кожний день. Дев’ять днів робочих, десятий вихідний. Графік можна змінювати, але оплата буде на десятий день". В обох випадках ніяких трудових угод із "магами" не підписувалося і жодного разу не показували будь-які документи. Ми запитали у виборчого штабу Порошенка, чи мають так звані волонтери стосунок до них, а також чи існує фінансова звітность волонтерської діяльності і як будуть використані особисті дані селян, але там наш запит проігнорували. Тож ми звернулися до депутатів із фракції БПП. "Я не є членом партії "Солідарність", – заявив Іван Вінник. "Про скупку голосів? Шановний, далі неможна", – пішла від журналіста Ірина Луценко. "До ніяких мобільних груп я відношення не маю. Є групи, є журнали, є якісь газети – ну, треба звертатись до відповідних органів. Якщо ви хочте, щоб я як народний депутат поцікавився, то я готовий зробити відповідний запит", – запропонував Дмитро Андрієвський. 

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter