Тиждень тому міністр розвитку економіки і торгівлі України призначив колишнього помічника сина прем’єра Миколи Азарова Євгена Веретюка тимчасовим виконувачем обов’язків директора Державного підприємства "Конярство України",  яке володіє 43 тисячами га землі та має 14 філій – кінних заводів. За перший свій робочий тиждень новий керівник зробив те, що змусило робітників кінних заводів  приїхати до Києва та вимагати від Офісу президента змінити рішення про призначення Веретюка.

Читайте також: На Волині діє лише одна ферма, де розводять коней поні

"Призначили його 15 липня, а 16-го вже визвали директорів кінних заводів в ДП "Конярство України" для знайомства з новим директором. Коли ми приїхали, побачили на зборах Костянтина Згару. Це – власник приватного кінного заводу "Мілленніум". Якось було несхоже, що новий керівник – незалежна принципова людина, яка буде здатна не згубити підприємство", – розповів "Активним Громадянам" Ігор Скляров, заступник директора Стрілецького Кінного заводу.

Бізнесмен з Маріуполя Костянтин Згара відомий тим, що є також директором Асоціації "Жокей-клуб "Україна" – підприємства, яке єдине в країні реєструє та видає документи коням чистокровної англійської породи. Проти Асоціації відкрито мінімум одне кримінальне провадження.

Але найбільший розголос власник "Мілленніуму" отримав у 2014 році, коли стало відомо, що саме ця людина поставляла президенту України Віктору Януковичу породистих коней для Межигір’я. Тоді за ним закріпилося прізвисько "конюх Януковича". 

Як розповідають робітники кінних заводів, Згара ще у 2010 році зацікавився на той час прибутковими самодостатніми кінними підприємствами України. З його ініціативи 14 кінних заводів, у яких не було проблем з кормами, не було заборгованості по зарплатам і було велике поголів’я Української верхової породи, Чистокровної англійської породи, Орловських та Руських рисаків, увійшли до ДП "Конярство України". Воно було засноване згідно з наказом Міністерства аграрної політики від 19 серпня 2010 р. №510 "Деякі питання розвитку кінної галузі", та передано в управління Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

"Наші заводи перетворилися на філії і стали повністю залежати від ДП "Конярство". Ми не мали змоги без погодження з керівництвом ДП самостійно укладати угоди про обробку наших земель. При цьому, врожай, який був вирощений на землях кінних заводів інвесторами, яких нав’язало ДП "Конярство України", вивозився на реалізацію без будь яких документів. З таким положенням справ через два роки наше підприємство признали банкрутом", – розповів представник Новоолександрівського кінного заводу №64.

Зі слів конярів, вже декілька років в державних стайнях перебувають коні приватного кінного заводу "Мілленніум". Працівники державних кінних заводів вимушені утримувати їх за бюджетний кошт, недогодовуючи коней державного заводу. І саме цей приватний кінний завод  відбирав собі найкраще поголів’я коней Чистокровної англійської породи та Української верхової породи.  Під час президентства Петра Порошенка в приватні руки інвестору, власнику кінного заводу "Мілленніум" Згарі було передано чотири кінних заводи у Луганський області. Як стверджують їх робітники, в першу чергу назначене керівництво припинило виділяти кошти на заробітню плату, заготівлю кормів, сплату податків. Коней системно здавали на бійню.

Далі керівництво вирішило не обробляти і недосівати землі – частина полів кінних заводів залишалася необробленою, в результаті коні недоодержували кормів. При цьому підписувалися акти про проведення польових робіт на всіх гектарах підприємств. По документам, роботи начебто проводилися  технікою "Мілленніуму", тому саме з цим підприємством потрібно було розрахуватися коштами з держбюджету за начебто виконані роботи. А це був не один мільйон гривень.

Читайте також: Дуже зайнятий: чому Порошенко системно бреше, щоб не йти на допит в ДБР

"Коли ми отримали один такий завод в управління, тварини буди настільки недогодованими, що валилися з ніг. В стайнях не було навіть світла – уся проводка була знята та, як кажуть, здана на металолом", – розповів директор Новоолександрівського кінного заводу №64, Юрій Володимирович Тапті. 

"Наразі у наших колективах немає сумніву, що призначення людини Згари  має ціль – остаточно розвалити нашу галузь, – сказав представник ще одного кінного заводу. – Ми вже отримали заборону на збір врожаю. Офіційна причина – начебто потрібно переглянути інвестиційні договори, які ми уклали з місцевим фермером. Він засіяв землі заводу, ми вже очікували зібрати достатній врожай, щоб і йому вистачило на покриття витрат, і нам будо достатньо для годування коней і отримання зарплат. Ми її не отримували більше півроку. Декілька тижнів тому вдалося людям щось виплатити, а зараз що?"

В надії врятувати рідне конярство, яке виростило не одне покоління чемпіонів Олімпійських ігор, до Києва приїхало декілька десятків конярів. Під стінами Офісу президента вони разом зі столичними захисниками тварин намагалися ознайомити керівників держави з ситуацією, яка склалася на кінних заводах ДП "Конярство".

За матеріалами Gromada. top та інформацією від журналіста Тараса Середича.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook