Українців можуть зобов’язати підписати з мобільними операторами письмові договори або ж передати їм свої паспортні дані. А телефони, які завезли в країну контрабандою, можуть взагалі відключити.

Читайте також: Точка відліку: президент роздав першочергові завдання команді нових чиновників (відео)

Про це йдеться у законопроекті №1083, який разом із колегами зі "Слуги Народу" розробив наймолодший віце-прем’єр в історії України Михайло Федоров, передає OBOZREVATEL.

П'ять головних нововведень:

– компаніям, які займаються електронною комунікацією, дозволять подавати документи онлайн, для них скасують частину ліцензій (треба буде лише повідомляти про свою діяльність). Для розуміння: електронна комунікація – передача інформації за допомогою мобільного зв'язку, інтернету.

– "сірі" телефони можуть відключити від мобільного зв'язку;

– всі, хто користуються мобільним зв'язком, повинні зареєструвати свої SIM-карти;

– VPN можуть заборонити, але сам закон створює швидше законодавчу базу для цього. Щоб зовсім заборонити "анонімність", нардепам доведеться написати ще як мінімум один законопроект (ну або доповнити цей);

– оператори будуть зобов'язані зберігати інформацію про те, які послуги надали, поки не мине термін позовної давності. (три роки); а за розсилку спаму можуть відключити від зв'язку;

Що зміниться?

Українцям доведеться зареєструвати свою SIM-карту. 

Така практика поширена в багатьох країнах. Без письмового договору або паспорта купити SIM-ку можна далеко не у кожній державі.

З іншого боку, це викликає певні побоювання серед блогерів і громадських діячів, мовляв, всіх візьмуть під ковпак.

А VPN заборонять?

У законі йдеться лише про відключення обладнання, яке використовується для зміни маршрутизації трафіку. Це коли ви, наприклад, пишете з Києва, але маршрут вашого трафіку вказує, що зайшли в інтернет ви в Орландо.

VPN найчастіше використовують, щоб зайти на закриті в Україні сайти: ВКонтакте, Кинопоиск і десятки інших. З іншого боку, така технологія дозволяє сховатися наркоторговцям у мережі, хакерам.

Отже, поки не забороняють, але створюють передумови для заборони у майбутньому.

Читайте також: Зеленський вніс до Ради законопроект про "євробляхи"

А що щодо "сірих телефонів"?

У кожного телефону є свій особливий номер – IMEI. Коли в Україну ввозять мобілки, їхні номери вбивають у спеціальну базу. Тому на вулиці будь-який правоохоронець може пробити по базі, чи ваш телефон контрабанда, чи його ввезли законно. Щоб дізнатися IMEI, треба набрати на телефоні номер *#06#.

Отже, закон пропонує всі "сірі" телефони відключати від мобільного зв'язку. 

Щоправда, тут є одне велике "але" – що робити з туристами? Чи відключатимуть їх від мобільного зв'язку (свій IMEI в базу вони не вводили) – питання відкрите.

І коли все це запрацює?

Якщо ідею підтримають, закон набуде чинності лише 1 липня 2020-го. А телефони почнуть відключати з 1 січня 2024-го. До цього часу в усіх буде можливість підписати письмові угоди з операторами і повідомити свої персональні дані.

За що критикують документ:

– небезпека тотального контролю та обліку всіх користувачів послуг електронної комунікації;

– це може стати основою для заборони VPN – ще одне обмеження;

– документ зачепить інтереси величезної кількості підприємців і майже кожного українця. Якщо раніше ввести тотальну реєстрацію мобільних номерів боялися, зараз таке нововведення можуть ухвалити дуже швидко і без обговорень.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook