Новий очільник Волинської ОДА Олександр Савченко отримав достатньо проблемний спадок від свого попередника Володимира Гунчика. Після вчорашньої оперативки від такого опального і водночас рішучого керівника чекають не менш рішучих кроків і вчинків. Одним з головних питань на сьогодні для Олександра Савченка буде кадрова політика, а саме об'єктивна оцінка роботи нинішніх голів райдержадміністрацій і можливі зміни для посилення президентської вертикалі.

Читайте також: Чому три РДА на Волині досі не мають очільників

Ні для кого не секрет, що Володимир Гунчик свого часу призначив на керівні посади в районах своїх "перевірених людей" ще з радянського минулого, товаришів та партійних функціонерів. Ця тактика в цілому виправдана, адже губернатор у районах хоче мати однодумців, на яких можна покластись у реалізації своїх ідей. Проте на Волині склалась критична ситуація: голови РДА займались корупцією, дозволяли собі повне свавілля, їздили в стані алкогольного сп"яніння за кермом, запроваджували цензуру у місцевих ЗМІ, закривали очі на розкрадання бурштинових земель...

Наразі Любомльська, Горохівська та Любешівська райдержадміністрації взагалі не мають очільників і Олександру Савченку доведеться найближчий час присвятити співбесідам претендентам на голів у перелічені райони.

Нагадаємо, що колишній радник і друг Микола Пархомук змушений був попрощатись з кріслом голови Любомльської РДА через те, що ще у березні 2017 року був затриманий під час отримання хабара у розмірі 2 тисячі доларів США за виділення 16-ти гектарів землі в оренду терміном на 10 років. На хабарі "погоріла" і очільниця Горохівської РДА Любов Матвєєва, голова районної ради Тарас Щерблюк і керівник місцевого держгеокадастру Сергій Рубаха. А керівник Любешівщини Олег Кух віддав перевагу роботі головою ОТГ над депутатством.

Величезні питання викликає діяльність скандального очільника Маневиччини Андрія Линдюка, який цілком абстрагувався від махінацій з бурштиновими землями у районі і дозволив шахраям цинічно обдурити державу та людей. У результаті багаті цінними надрами землі за безцінь дістались незрозуміло кому. Громада області не отримає ні копійки за видобутий на Маневиччині спритниками бурштин. Окрім того, Андрій Линдюк "зірвав" забезпечення дітей-чорнобильців харчуванням у школах.

Читайте також: За що судитимуть голову Маневицької РДА Андрія Линдюка?

Депутат облради від БПП і голова Камінь-Каширської РДА Валерій Дунайчук, який є свояком Володимира Гунчика, теж встиг "запалити свою зірку". У 2017 році він фактично запровадив цензуру у районних ЗМІ. Непрофесійно підходив керівник району і до вирішення проблем фінансуванням бюджетників, які ризикували залишитись без зарплат перед новорічними і різдвяними святами. До того ж Валерій Дунайчук два роки навмисно гальмує реформу децентралізації уряду, адже не хоче ні за яку ціну втрачати з Віктором Сусом владу і ділитись нею з ОТГ.

Зі знаком мінус відзначились й інші голови РДА на Волині. Ще один радник і друг Володимира Гунчика, очільник Ратнівського району Андрій Харлампович попався на кермуванні напідпитку. За словами місцевих жителів таке трапляється постійно, просто правоохоронні органи вперто закривали на це очі.

Депутата облради і очільника Ковельщини Віктора Козака неодноразово звинувачували у нехтуванні інтересами ковельчан у ситуації із ветсанзаводом, нечесних виграшах тендерів на ремонт доріг місцевого значення його фірмоюі потуранні підкупу виборців, які влаштовувала команда олігарха Степана Івахіва. Та депутатський мандат може допомогти йому і Валерію Дунайчуку, скоріше за все, втриматися на своїх посадах.

Чимало нарікань у жителів району виклакає і діяльність голови Рожищенської райдержадміністрації Інни Гайворонської, яку критикують за закриття шкіл у районі, жахливий стан доріг, нечесних бізнесменів, які орендують землі і не сплачують податки, за "санта-барбари" із призначенням начальника райвідділу культури, внаслідок чого і лихоманило освітню галузь в районі. Крім того, через бажання посадовців обласного УКБ і керівництва району "заробити" у 2017 році у місті Рожище так і не з'явився обіцяний владою стадіон зі штучним покриттям. Хто й навіщо вставив цьому проекту "палки в колеса" питання й досі відкрите.

Голова Шацької РДА Василь Голядинець запам'ятався тим, що напередодні святкування ювілею району прогуляв свій робочий день і завітав до Луцька, де в затишному закладі розпивав міцні напої з помічником олігарха Степана Івахіва Денисом П'ятигорцем.

Не пасе задніх і очільник Луцької РДА Ігор Ярмольський, який був фігурантом кримінального провадження, а згодом його допитали у суді у розслідування щодо екс-касирки Маяківської сільської ради Луцького району Оксани Шумерук, яку підозрюють у розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Екс-касирку підозрюють в розтраті майна через ситуацію, до якої причетний тодішній голова сільради Ярмольський. Зі слів голови Княгининівської ОТГ Олени Твердохліб, свого часу Ігор Ярмольський організував схему з видачі землі селянам, яка передбачала внесення на рахунок сільради грошових коштів.

Читайте також: Об'єднаяння Гіркої Полонки та Луцька: Ярмольський залякує селян втратою городів

20 березня нардеп Ігор Гузь звернув увагу прем'єр-міністра Володимира Гройсмана  на проблему голів РДА на Волині, закликавши провести ретельну їх перевірку.

"Я маю багато запитань до Савченка, але в контексті звільнення пана Гунчика, який був злом для Волині, це – правильне рішення. Він гальмував реформи, інвестиційні процеси, не зміг за більше, ніж 3 роки, налагодити діалог з народними депутатами та органами місцевого самоврядування. Вимагаю від керівника уряду Володимира Гройсмана призначити перевірку голів райдержадміністрацій у Волинській області. Там ситуація також критична, тому що Гунчик сформував таке собі "корупційне гніздо", – сказав Гузь.

У Волинській області практично половина голів РДА були фігурантами гучних скандалів і лише згадка їх імені викликає бурю невдоволення у місцевих мешканців. Голові Волинської ОДА Олександру Савченку доведеться серйозно зайнятись перевіркою роботи чинних очільників адміністрацій та підбором нових голів РДА. Якщо він має намір рішуче діяти у інтересах громади і налагодити владну вертикаль – то одне з перших його завдань буде позбутися давно дискредитованих керівників у районах із команди попередника та не дати деяким згаданим чиновникам продовжувати відсиджуватись у кабінетах.

Віталій Іщук

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter